Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vysočina má další dvě větrné elektrárny. Stroje u Věžnice vyrobí ročně elektřinu pro 3 tisíce domácností.

15.01.2010  |  403× přečteno      vytisknout článek

Vysočina má další dvě větrné elektrárny. Stroje u Věžnice vyrobí ročně elektřinu pro 3 tisíce domácností.

Další dvě nové větrné elektrárny zahájily oficiálně provoz na území kraje Vysočina. Stroje ve Věžnici, které provozuje společnost ČEZ Obnovitelné zdroje, by ročně měly vyrobit až 9 milionů kWh elektrické energie, a pokrýt tak spotřebu téměř 3 tisíc domácností.

V uplynulých dnech oficiálně začala vyrábět 100% čistou elektřinu dvojice moderních větrných elektráren ve Věžnici na území kraje Vysočina. Stalo se tak po zdárném splnění veškerých náležitostí včetně testů, zkušebního provozu a obdržení licence k výrobě elektrické energie od Energetického regulačního úřadu.

Generálním dodavatelem projektu je ŠKODA PRAHA Invest. Technologii obou strojů o jednotkovém instalovaném výkonu 2 MW dodala německá společnost REpower Systems. Předpokládaná roční produkce obou strojů by se měla pohybovat kolem 9 milionů kWh, což znamená pokrytí spotřeby 3 tisíc domácností.

Lokalita se nachází mezi Polnou a Přibyslaví v nadmořské výšce přesahující 500 metrů a disponuje příznivými větrnými podmínkami. Rychlost větru zde ve 100metrové výšce dosahuje v průměru 6-7 m/s. Projekt byl připravován na pozemcích soukromých majitelů obcí Věžnice od roku 2004 a původně počítal s osmičkou strojů. Samotný povolovací proces trval tři roky a provázela jej bohužel i další zdržení obvyklá v podmínkách českého prostředí. Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje (ČOZ) následně celý projekt se stavebním povolením od obce odkoupila a dotáhla do úspěšného konce.

"Jsme potěšeni, že jsme mohli tento projekt realizovat právě na Vysočině, která má v tuzemských podmínkách zřejmě nejlepší předpoklady pro výrobu elektřiny z větru. Bohužel jsme zde při přípravě projektů konfrontováni s bezdůvodnými omezeními ze strany krajské reprezentace. Respektujeme omezení výstavby daná současnou legislativou, souhlasíme s tvrzením kraje, že je třeba zabránit živelné výstavbě větrných elektráren. Rozhodně však odmítáme závěr, že toho bude dosaženo totálním zmrazením rozvoje větrné energie na celém území Vysočiny. Zvláště pak v lokalitách, kde jsou obce i obyvatelé větrníkům příznivě nakloněni," uvedl ke startu elektráren jednatel ČOZ Libor Kičmer.

Na území kraje Vysočina dosud vyrábělo čistou elektřinu z větru celkově pět elektráren u obcí Pavlov a Kámen. Za prvních deset měsíců letošního roku vyprodukovaly tyto stroje 13,5 GWh elektřiny a pokryly tak spotřebu cca 5 tisíc domácností.

Technologie větrných elektráren v lokalitě Věžnice

Výrobce: REpower Systems AG

Typ větrné elektrárny: REpower MM92

Jmenovitý výkon: 2 050 kW

Výška do osy rotoru: 80 m

Průměr rotoru: 92,5 m

Celková výška: 126,3 m

Průměr paty věže: 4,3 m

Celková hmotnost: 254,8 tun

VtE Věžnice-3

Regulace výkonu: Pitch, aktivní regulace otáček změnou úhlu náběhu rotorových listů

Pracovní otáčky rotoru: 7 - 16 ot/min

Generátor: asynchronní 900 - 1800 ot/min, U = 690V

Doba výstavby: září - prosinec 2009 (zemní práce, montáž, seřizování, předprovozní zkoušky)

Podle výsledků hlukové studie, která byla součástí posuzování vlivů stavby na životní prostředí, splňuje stavba veškeré limity.

VtE Věžnice-4

Milníky výstavby větrných elektráren u Věžnice

  • po smluvním zajištění všech dodávek bylo staveniště předáno vybranému dodavateli, společnosti MATOUŠEK CZ, který neprodleně zahájil stavební práce.
  • 10.9.2009 - stavební připravenost přístupových cest
  • 22.10.2009 - úplná stavební připravenost pro zahájení montáže
  • 5.11.2009 - dokončení stojní montáže větrné elektrárny č. 2
  • 10.11.2009 - dokončení stojní montáže větrné elektrárny č. 1
  • navzdory krátkodobému přerušení činností na stavbě vlivem klimatických podmínek, které při montáži vysokých sloupů hrají rozhodující roli, se podařilo montáž dokončit dokonce v předstihu oproti smluvnímu harmonogramu.

 

Podle výsledků hlukové studie, která byla součástí posuzování vlivů stavby na životní prostředí, splňuje stavba veškeré limity.

 

Instalace zdrojů 100% čisté ekologické energie u Věžnice je zároveň v souladu s nedávno ohlášenou vizi Futuremotion, kterou Skupina ČEZ deklarovala záměr investovat do nových technologií umožňujících v budoucnosti vyrábět, distribuovat a spotřebovávat elektřinu efektivněji a šetrněji (více na www.futuremotion.cz).

Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje má v současnosti v rámci celé ČR připraveny projekty několika desítek větrných elektráren se získaným souhlasem obcí, zajištěnými pozemky a rezervací vyvedení výkonu do sítí. U více než 20 z nich v současnosti probíhá řízení EIA (posuzování vlivu stavby na životní prostředí).

Více informací je k dispozici na

http://www.cez.cz/cs/energie-a-zivotni-prostredi/energie-z-obnovitelnych-zdroju/vitr.html

nebo na http://www.pro-vetrniky.cz

  

Martin Schreier
manažer komunikace ČEZ


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist