Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Společnost GE významně rozšiřuje možnosti využití větrné energie v Evropě.

30.03.2010  |  120× přečteno      vytisknout článek

Společnost GE významně rozšiřuje možnosti využití větrné energie v Evropě.

Společnost GE (NYSE: GE) dnes zveřejnila plány investovat zhruba 340 milionů EUR do rozvoje nebo rozšíření výroby větrných turbín a do projektování a výstavby servisních středisek ve čtyřech zemích: Velké Británii, Norsku, Švédsku a Německu. Projekt je dalším důkazem o vysokém zájmu společnosti GE o slibný sektor větrné energetiky mimo pobřeží.

"Větrné elektrárny umístěné na moři budou hrát klíčovou roli při uspokojování rostoucí globální poptávky po čistší obnovitelné energii a zde v Evropě mají velkou budoucnost," prohlásil generální ředitel GE International Ferdinando (Nani) Beccalli-Falco. "Tyto investice nám umožní pomoci Evropě využít obrovského a zatím nevyužitého energetického potenciálu nacházejícího se u břehů Evropy a vytvořit nová pracovní místa jak v rámci GE, tak pro naše dodavatele."

Jádrem expanzního plánu GE je vývoj turbíny nové generace 4MW - stroje určeného speciálně pro instalace na otevřené moře. Jde o největší turbínu ve flotile GE, která bude vybavena nejnovějšími hnacími ústrojími a kontrolními technologiemi, které společnost GE získala díky akvizici společnosti ScanWind. Nová větrná turbína dostane kromě toho novou technologii vyvinutou přímo v GE, díky níž není nutné, aby byla osazena převodovkou. Tato technologie je již předváděna v testovacím zařízení v norském Hundhammerfjelletu, kde je první turbína tohoto typu v provozu již přes pět let.

"GE osvědčila svou spolehlivost díky více než 13 500 turbín umístěných na zemském povrchu. Díky kombinaci s osvědčenými technologiemi ScanWind pro provoz větrníků na otevřeném moři bude možné klientům dodat komplexní a spolehlivá řešení nezbytná pro větrné elektrárny na moři," prohlásil viceprezident GE Power & Water Renewable Energy Victor Abate. "Toto oznámení je pro nás základem, na kterém můžeme rozšířit naše portfolio energetických řešení, technologie i dodávky přímo v Evropě, kde vidíme největší příležitosti pro růst."

EWEA očekává, že sektor větrných elektráren na moři vzroste v roce 2010 o více než 70 %, přičemž kontinuální růst je předvídán v horizontu několika dalších let. Budou-li úspěšně dokončeny všechny rozjeté projekty větrných elektráren na moři, budou v budoucnu zásobovat Evropu 10% celkové spotřeby energie, což by znamenalo úsporu celkem 200 milionů tun emisí oxidu uhličitého ročně. Celkově se počítá, že právě větrné elektrárny na moři významně přispějí k dosažení cíle vytyčeného Evropskou unií vyrábět v roce 2020 20 % energie z obnovitelných zdrojů.

Klíčové aspekty oznámené expanze GE
Norsko
GE posílí svou přítomnost v Norsku plánovaným zřízením Vývojového střediska pro mořské větrné elektrárny v Oslu a rozšíří stávající předváděcí a servisní středisko ve Verdalu. GE se rovněž spojila s výzkumným střediskem Nowitech s cílem spolupráce na vývoji technologií pro mořské elektrárny. Právě u norských břehů by měla být umístěna první 4MW turbína - její instalace přinese na stovku nových pracovních míst a investici ve výši 75 milionů EUR do roku 2016.

Švédsko
Ve Švédsku GE rovněž rozšíří svoje stávající kapacity, a to vybudováním koncepčního a systémově-projekčního střediska v Karlstadu. Demonstrační jednotka nových technologií bude instalována v zálivu Gothenburg a GE naváže úzkou spolupráci s Chalmersovým centrem pro větrnou energii v Gothenburgu. To přinese zhruba 50 nových pracovních míst a investici ve výši 50 milionů EUR do roku 2016.

Německo
Nové konstrukční středisko v Hamburku bude zaměřeno na vývoj nových produktů, strojírenství a vývoj vyspělých technologií. GE rovněž plánuje rozšířit svůj stávající závod v Salzbergenu i globální výzkumné středisko sídlící v Mnichově. To přinese zhruba stovku nových pracovních míst a investici zhruba 105 milionů EUR do roku 2016.

Velká Británie
Společnost GE plánuje vybudování výrobního závodu pro mořské větrné elektrárny na území Velké Británie. Kromě toho GE v zemi umístí strojírenské a servisní zdroje a zapojí dodavatele věží, lopatek a dalších komponent mimopobřežních větrných elektráren. Celkem se plánuje investice přesahující 110 milionů EUR a do roku 2020 by díky novému závodu mohlo vzniknout až 2 000 pracovních míst.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist