Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Povodí Moravy má všechna povolení proti sinicím

04.11.2011  |  52× přečteno      vytisknout článek

Na likvidaci sinic se nejlépe osvědčily železité látky...

Po třech letech skončila u Krajského úřadu Jihomoravského kraje a u Ministerstva životního prostředí čtyři povolovací řízení o výjimkách z vodního zákona pro Povodí Moravy, s. p., které žádalo proti sinicím v Brněnské přehradě použít některé závadné látky. Do přehrady byly dosud použity jen sírany a chloridy železa, které také dokázaly sinice likvidovat společně s provzdušňováním. Děti Země jako účastníci těchto řízení doufají, že povolené velmi drahé biopreparáty a chloridy hliníku nebudou nakonec vůbec použity.
 
"S průběhem správních řízení jsme spokojení, neboť žadateli byly uloženy poměrně přísné podmínky, navíc jsme vyhráli jeden soudní spor u Městského soudu v Praze, neboť brněnský krajský úřad a MŽP nezákonným způsobem ignorovaly naše námitky," pochvaluje si Miroslav Patrik z Dětí Země.
 
Povodí Moravy, s. .p., v lednu 2010 získalo povolení použít v přehradě chloridy a sírany železa, které také ihned dokázaly úspěšně zničit značné množství sinic. Obdobně výborné výsledky ukázalo také provzdušňování vodního sloupce. Naopak neefektivní bylo vápnění, od něhož podle Dětí Země bude nutné zřejmě ustoupit.
 
V březnu 2011 bylo bez účasti veřejnosti povoleno použití chloridů hliníku (PAX-18), které jsou ale podle Dětí Země rizikové, jejich účinek je nejistý a jsou velmi drahé. Nakonec byly v říjnu 2011 povoleny biopreparáty a huminové látky, a to až na podruhé, neboť první povolení z června 2009 zrušil na základě jejich žaloby v září 2010 Městský soud v Praze.
 
"Úředníci krajského úřadu a MŽP se tvářili, že naše námitky o absenci některých důležitých podkladů, závazného stanoviska brněnského magistrátu o zásahu do přehrady a ukládání velmi krátkých lhůt pro vyjádření mohou beztrestně zcela ignorovat," popisuje úspěšný výsledek soudního sporu Patrik.
 
Nyní na podzim 2011 nejsou v přehradě zřejmě aplikovány žádné závadné látky. Děti Země proto očekávají, že na jaře 2012 se opět použijí jen železité látky a provzdušňování a že se zcela upustí od použití chloridů hliníku a biopreparátů, i když nelze vyloučit tlak politiků a lobbyistů, neboť nákup těchto látek je velmi drahý.
 
Kontakty:
1) Krajský úřad Jihomoravského kraje, odbor ŽP - vedoucí Ing. Bc. Anna Hubáčková: telefon 541 651 571
2) Povodí Moravy, s. p. Povodí Dyje - ředitel Ing. Jan Moronga: telefon 541 637 602
 
Základní údaje o schvalování výjimek pro použití závadných látek do Brněnské přehrady (2009-11):
 
1) biopreparáty a huminové látky v peroxidu vodíku
- průběh správního řízení = 24.2. 2009 až 7.10. 2011 (32 měsíců = látky dosud nepoužity)
- výjimka na 6 let místo 10 let (do 2017), 14 podmínek,podána jedna správní žaloba - soud ji v září 2010 uznal
 
2) chloridy a sírany železa = chlorid železitý, síran železitý, síran železnatý a chlorid-síran železitý
- průběh správního řízení = 2.7. 2009 až 25.1. 2010 (6 měsíců= látky s úspěchem použity)
- výjimka na 2 roky (do 2012), 16 podmínek
 
3) chloridy hliníku (PAX-18) = polyaluminiumchlorid a polyaluminiumhydroxidchlorid
- průběh správního řízení = 27.12. 2010 až 18.3. 2011 (3 měsíce = látky dosud nepoužity)
- výjimka na 2 roky (do 2012), 16 podmínek, správní řízení bez účasti veřejnosti


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist