Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

První významná realizace na drobném vodním toku

03.02.2012  |  83× přečteno      vytisknout článek

První významná realizace na drobném vodním toku

Po převzetí významné části správy drobných vodních toků od Zemědělské vodohospodářské správy v roce 2011 přistoupil státní podnik Povodí Odry k přípravě a první realizaci z potřebných stavebních zásahů na těchto tocích. V závěru roku 2011 byly v intravilánu obce Bernartice a její části Buková oficiálně zahájeny práce na Vojtovickém potoce, jejichž smyslem je odstranit povodňové škody, které zde vznikly po průchodu přívalové povodně v roce 2009. Vlastní stavební práce se naplno rozběhnou v závislosti na počasí na jaře letošního roku.

Zmíněnými úpravami se zabývají stavby:
5801 Vojtovický potok, km 0,450-4,400, k. ú. Bernartice
5802 Vojtovický potok, km 4,400-6,600, k. ú. Buková,
5812 Vojtovický potok, Bernartice, Buková, km 0,450-6,600

"Uvedené stavby řeší stabilizaci vodního toku odstraněním poruch stávajícího opevnění a realizací nového opevnění v místech silně narušeného průtočného profilu toku. Technické zajištění je navrženo kamenným záhozem, který bude zabezpečovat nejen stabilitu toku, ale současně bude také v souladu s požadavky ochrany přírody vytvářet svou konstrukcí přirozené úkryty pro ryby a ostatní živočichy v toku," sdělil podrobnosti řešení stavby na Vojtovickém potoce Ing. Jiří Konečný z odboru investic státního podniku Povodí Odry.

Tam, kde z prostorových důvodů nebude možné provést koryto lichoběžníkového profilu, budou břehy zajištěny betonovými zídkami s kamenným obkladem nebo budou v méně namáhaných úsecích vybudovány gabionové zdi. Aby na toku nevznikaly migrační překážky, bude jeden ze stávajících poškozených balvanitých skluzů snížen a jeden zcela odstraněn. Zajištění stability nivelety dna toku, a tím i podélného opevnění, je řešeno pomocí kamenných prahů, přičemž některé z nich jsou doplněny tůněmi, které budou pomístně zajišťovat vyšší vodní sloupec v toku při minimálních průtocích.

"Provedenými úpravami chceme docílit nejen zajištění zvýšené stability toku, ale zároveň i zlepšení odtokových poměrů. Předpokládáme, že všechny stavební práce budou ukončeny do konce tohoto roku, přičemž celkové náklady na tyto tři stavby dosáhnou částky 59 milionů korun," dodal k plánovaným stavbám investiční ředitel s. p. Povodí Odry Mgr. Miroslav Janoviak, LL.M.

Bližší informace:
Ing. Čestmír Vlček
obchodní ředitel
Povodí Odry, státní podnik
Tel.: 724 273 444
e-mail: cestmir.vlcek@pod.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist