Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Povodí Odry zasahuje na zamrzlých řekách

10.02.2012  |  109× přečteno      vytisknout článek

Povodí Odry zasahuje na zamrzlých řekách

Již více než dva týdny trvá u nás neobvyklá klimatická situace, a to souvislé tuhé mrazy. Kromě jiných důsledků způsobily také zamrznutí skoro všech řek a potoků. V některých místech rostoucí led a vybřežující voda ohrožuje okolní domy, mosty a vše v blízkosti toku. Taková situace byla zaznamenána na Podolském potoce v Jamarticích, na Moravici v Opavě nebo na potoce Ščučí v Ostravě-Hrabové.

Rostoucí led omezuje průtok, v řece se zvedá hladina vody a může dosáhnout břehových hran a vybřežovat. Takto rozlitá voda pak znovu zamrzá. Dochází tak k zaplavování zahrad, dvorů, sklepů a také k ohrožení samotných obytných částí budov. Pokud je to s ohledem na možnost přístupu k toku možné, státní podnik Povodí Odry nasazuje bagry a další stroje k tomu, aby ledový krunýř uvolnil a hladiny snížil. Často je však možnost takového zásahu značně omezena nedostatečným přístupem k toku, ploty, zahradami, nepřístupným terénem pro mechanizaci, a těžit led tedy nelze všude. Lze očekávat, že vzhledem k dalšímu předpovídanému trvání mrazů, bude takových ohrožených míst přibývat.

"V souvislosti s popsanou situací a dalším zamrzáním vodních toků - bez ohledu na jejich velikost - je na místě upozornit na možné nebezpečí při vstupu na takový led. Led na řece není ledem na rybníce. Zvedá se, klesá, u toho praská a má velice rozdílnou tloušťku. Proboření do proudící vody či spíše ledové tříště je hodně pravděpodobné a důsledky si jistě každý z nás dovede představit," upozorňuje tiskový mluvčí státního podniku Povodí Odry Ing. Čestmír Vlček.

Nebezpečí, které zamrzlé toky přinášejí do budoucna, spočívá také v množství ledové hmoty. Led na řekách dosahuje tloušťky 20 i více centimetrů a často není zamrzlá pouze hladina řeky, ale tvoří se také tzv. dnový led. To bude znamenat poměrně silný chod ledu v období tání. Bude záležet hodně na velikosti a rychlosti oteplení, průběhu tání sněhu a také na tom, zda bude při oteplení také pršet či nikoliv. "S největší pravděpodobností bude docházet k ledovým nápěchům, zácpám a přechodnému zvyšování hladin s následkem ohrožení pobřežních staveb, mostů a dalších křížení toků. S tím by měly počítat obce, hasičský záchranný sbor a ostatní zainteresování, a včas se proto na tuto situaci připravit. To se týká samozřejmě i vlastníků nemovitostí i movitého majetku podél toků," říká dále Ing. Čestmír Vlček. Povodí Odry bude nasazovat i nadále všechnu dostupnou techniku, pomáhat např. manipulacemi na jezech. Je nutné ale počítat s tím, že ledové jevy jsou někdy tak masivním jevem, že efektivní zásah prostě není možný. I když si to zřejmě nikdo nepřeje, dosavadní vývoj počasí tuto výjimečnou situaci potvrzuje a popsané jevy lze s velkou pravděpodobností očekávat.

 

Kontakt:

Ing. Čestmír Vlček

Obchodní a personální ředitel

Povodí Odry, státní podnik

Tel.: 724 273 444; e-mail: cestmir.vlcek@pod.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist