Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Projekt ZRS na výstavbu kanalizace a čistírny odpadních vod v obci Kruščica

30.03.2012  |  49× přečteno      vytisknout článek

Projekt ZRS na výstavbu kanalizace a čistírny odpadních vod v obci Kruščica

Dne 16. března 2012 bylo v městě Novi Sad podepsáno čtyřstranné Memorandum o porozumění mezi Českou Rozvojovou Agenturu (ČRA), Fondem pro ochranu životního prostředí Srbska (SEPF), vládou Autonomní republiky Vojvodina a municipalitou Bela Crkva při realizaci projektu kanalizace a čistírny odpadních vod v obci Kruščica (municipalita Bela Crkva). Jedná se o projekt české zahraniční rozvojové spolupráce, který je ojedinělý již počtem místních partnerů, kteří se budou podílet na jeho financování.

Podle Memoranda zajistí česká strana prostřednictvím ČRA dodávku technologie a zařízení pro tlakovou kanalizaci v obci (na to je již vyčleněn rozpočet ve výši zhruba 720 tisíc EUR), vláda Vojvodiny bude financovat veškeré zemní a výkopové práce (cca 50 tisíc EUR), zatímco SEPF bude financovat vybudování čistírny odpadních vod v obci Kruščica ve výši cca 400 tisíc EUR. Očekává se, že koncem března 2012 vyhlásí ČRA výběrové řízení na dodávku technologie a zařízeni pro výstavbu kanalizace. Předpokládané dokončení projektu bude v r. 2014.

Jménem ČRA Memorandum podepsala velvyslankyně ČR v Srbsku H. Hubáčková, za vládu Vojvodiny předseda B. Pajtić, za SEPF ředitelka Ž. Jurakić a za municipalitu Bela Crkva starosta Ž. Crnogorac. Podpis se uskutečnil v budově vlády Vojvodiny, v přítomnosti řady medií.

V rámci slavnostních vystoupení podepisujících bylo hlavním tématem ocenění historického významu této události. V Srbsku jde o první případ, kdy bude problém jednoho města řešen financováním z více zdrojů, vedle zahraničních zdrojů (ZRS ČR) také grantem SEPF i příspěvkem na úrovni regionu (respektive AR Vojvodina).

Předseda vlády AR Vojvodina Pajtić vyjádřil české straně zvláštní uznání za odpovědný přístup ke svým krajanům a k české komunitě v obci Kruščica (cca 1000 obyvatel, z toho zhruba čtvrtina jsou Češi). Dále uvedl, že řešení tohoto problému přispěje nejen ke zvýšení kvality života občanů a hygienických podmínek ve městě, ale také i k dalšímu rozvoji hospodářství a zejména zemědělství (především ovocnářství). Velvyslankyně Hubáčková poděkovala všem parterům na tomto projektu a vyjádřila svojí potěšení a spokojenost s podpisem, protože dosáhnout u vícestranného projektu této fáze není rozhodně jednoduchá záležitost. Ředitelka SEPF Jurakić uvedla, že SEPF bude v oblasti čistíren odpadních vod v budoucnosti spolufinancovat pouze projekty, realizované z hlediska financování společně se zahraničním partnerem.

Zastupitelský úřad bude informovat o přípravě vyhlášení tendru na ČOV v obci Kruščice, aby byla zesílena účast českých společností na tomto výběrovém řízení. Tendr bude vyhlašovat obec Bela Crkva.

Projekt výstavby kanalizace a čistírny odpadních vod bude největším projektem ZRS ČR ve prospěch krajanské menšiny v jižním Banátu. Dalším významným aspektem je navázání spolupráce se SEPF, který má podle dostupných informací již potřebné finance vyčleněny. Ze strany tohoto fondu se jedná o první projekt ČOV realizovaný společně se zahraničními institucemi. Fond připravuje program s německou KfW (zaměřený na ČOV ve větších městech), ale jeho odsouhlasení se očekává až na podzim 2012. Navíc je potvrzeno také z dalších zdrojů, že SEPF zastavil nábor žádostí o dotace na ČOV, ve kterých nefiguruje kofinancování ze zahraničí. Zesiluje tak reálnost budoucí spolupráce mezi SEPF, ČRA a ČEB na financování čistíren odpadních vod.

ZÚ Bělehrad v současnosti také připravuje spolu s Úřadem pro evropské integrace při Úřadu vlády Srbské republiky text memoranda, které zajistí osvobození od cel a DPH pro dodávky zařízení a technologií z ČR pro danou kanalizaci. Toto memorandum je v současnosti ve schvalovacím procesu na srbské straně a podpis lze očekávat na samém začátku dubna 2012.

ZDROJ: ZÚ ČR  Beograd (Srbsko).


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist