Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ve dvanácti obcích se díky grantům zlepší využití vody

11.05.2012  |  37× přečteno      vytisknout článek

Ve dvanácti obcích se díky grantům zlepší využití vody

Na dvanácti místech republiky vzniknou tůně, mokřady, obnovené prameny a studánky, přírodní kořenová čistírna odpadních vod i úsporné systémy dále využívající dešťovou vodu. Nadace Partnerství ve spolupráci s Nestlé podpořila tyto projekty, které představují způsoby zmírňování problémů spojených s vodou v ČR, finančními příspěvky Nestlé pro vodu v krajině o celkové částce 762 tisíc korun. Jejich cílem bude ukázat veřejnosti, jak efektivně hospodařit s vodou nebo zlepšit vsakovací schopnosti krajiny, a tím i snížit riziko povodní.
 
O grant Nestlé pro vodu v krajině, jehož maximální výše činila 80 tisíc korun, letos žádalo celkem 41 občanských sdružení, spolků, škol a obcí. Podpořené projekty v Jeseníku nad Odrou (okres Nový Jičín), Karlovicích (Bruntál), Hustopečích (Břeclav) a Mostě chtějí zamezit plýtvání pitnou vodou využitím úsporných zařízení nebo dešťové vody k zavlažování a splachování WC. "Konkrétní praktická opatření by měla sloužit jako příklad pro šetrné hospodaření s vodou v domácnostech, školách i veřejných budovách. Zapojením a vzděláváním dětí, jejich rodičů a místních obyvatel je budou motivovat k vědomému snížení spotřeby vody," říká Ivana Adámková z Nadace Partnerství. Žáci základní školy v Lubenci (Louny) se zase budou podílet na čištění studánek v okolí a spolu s učiteli budou podle starých map vyhledávat zasypané prameny.
 
Nově vytvořené tůně s mokřady v Rančířově (okres Jihlava), Načeradci (Benešov), Josefově (Náchod) a Nadějkově (Tábor) i výsadba pásu dřevin v Polepech (Kolín) by měly v budoucnu podpořit zadržování srážkové vody a zpomalení jejího odtoku. Pokud totiž tyto prvky zachycující vodu v krajině chybí, zvyšuje se riziko záplav při jarním tání i prudkých přívalových deštích. "Tato místa zároveň poskytnou vhodné prostředí pro rozmanité, a mnohdy i ohrožené, druhy rostlin a živočichů," vysvětluje Ivana Adámková. Zajímavý způsob, jak přírodně čistit odpadní vodu bez nutnosti použití elektrické energie, předvede kořenová čistírna ve Smolotelech (Příbram). Řešení navíc podporuje přirozený koloběh vody v krajině, protože navrací vyčištěnou vodu zpět do stejné oblasti, odkud se čerpala. Další informace o grantech Nestlé pro vodu v krajině je možné nalézt na www.nadacepartnerstvi.cz.
 
Výše uvedené projekty jsou součástí celostátní kampaně Nestlé pro vodu v krajině. "Jako potravinářská společnost si uvědomujeme zásadní význam zodpovědného využívání vodních zdrojů jak ve výrobě, tak z hlediska její dostupnosti pro naše spotřebitele. Sami věnujeme zodpovědnému využívání vody velkou pozornost. Z tohoto důvodu také podporujeme sdružení, školy, obce i aktivní jednotlivce, kteří chtějí pro zlepšení problémů v této oblasti sami něco konkrétního udělat," říká Martin Walter z Nestlé. V rámci kampaně se na podzim uskuteční také soutěž pro studenty středních a vysokých škol zaměřená na šetrné hospodaření s vodou i její zadržování v krajině.
 
Informace o grantech Nestlé pro vodu v krajině: www.nadacepartnerství.cz
 
Kontakt - Nadace Partnerství:
Adéla Badáňová, PR manažerka, adela.badanova@nap.cz, 515 903 123, 721 468 231
Ing. Ivana Adámková, koordinátorka kampaně Nestlé pro vodu v krajině, ivana.adamkova@nap.cz, 608 704 389
profesní odbornost: výsadby stromů, zeleň ve městě, ochrana přírody


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist