Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Výstava rozpoutává diskusi nad evropským vodním koridorem

20.04.2010  |  40× přečteno      vytisknout článek

Výstava rozpoutává diskusi nad evropským vodním koridorem

ZLÍN - Vysvětlení významu vodního koridoru Dunaj - Odra - Labe, seznámení návštěvníků s ekologickými i hospodářskými aspekty vodní dopravy v celoevropském měřítku a hlavně rozpoutání věcné diskuse, jsou hlavní myšlenky a zaměření putovní interaktivní výstavy věnované "Křižovatce tří moří - vodnímu koridoru Dunaj - Odra - Labe."

Slavnostního zahájení zajímavé a z mnoha úhlů pohledu diskutované výstavy se v atriu rektorátu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně zúčastnili, spolu s ostatními hosty, také hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, statutární náměstek Libor Lukáš a náměstek pro dopravu Jaroslav Drozd.
Výstavu organizovanou obecně prospěšnou společností Plavba a vodní cesty a Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně za 150 tisícové podpory Zlínského kraje, tvoří nástěnné i stolní vitríny, panely, video prezentace a rozsáhlá mapa vodních cest ČR o rozměrech 11 x 7 m umístěná na podlaze. "Tato mapa překračuje běžné představy o prezentaci a výstavnictví a otevírá veřejnou diskusi o této vodní cestě. Není bez zajímavosti, že už před 70 lety hovořil Jan Antonín Baťa o předurčení našeho státu a jeho zeměpisné polohy k tomu, aby zde byly zřízeny průplavy, které by spojovaly moře Severní a Baltické s Černým," zmínil Libor Lukáš.
Není mnoho projektů o kterých se mluví mnoho let, a přitom konkrétní práce na nich pořádně nezačaly. Propojení tří řek a tří moří se v posledních letech dostává do popředí zájmu. V přístupových smlouvách ČR k EU se o vodním koridoru Dunaj - Odra - Labe mluví jako o jedné z možností, jak uspořádat vodní cesty v Evropě. Velké projekty tohoto typu ovšem bývají velmi kontroverzní a mají jak své nadšené příznivce, tak své odpůrce. Zastánci argumentují ekonomickou výhodností, celoevropským významem a využitím vodního koridoru pro říční i námořní lodě z celé Evropy. Odpůrci poukazují na dlouhodobou blokaci území spojenou s omezeními a nejistotami v možnostech využívání dotčeného území pro rozvoj obcí a regionů. Jednou z nezodpovězených otázek je kromě vysoké stavebně - technické náročnosti případné realizace také financování celého projektu. Organizátoři výstavy se snaží veřejnosti představit význam vodního koridoru Dunaj - Odra - Labe ve všech jeho souvislostech a je pak na každém, aby si vytvořil svůj názor.
Otázkou průplavního spojení se zabývala i Rada Evropy, která doporučila, aby zainteresované státy zpracovaly podrobnou ekonomickou, ekologickou a dopravní studii na jejímž základě budou formulovány další kroky. V tomto smyslu bylo také vloni přijato usnesení Vlády ČR, které ukládá zachovávat, zajišťovat a uplatňovat stávající územní ochranu koridoru do doby rozhodnutí o dalším postupu.
"Vyřazení projektu ze stávajících rozvojových plánů by znamenalo rozhodnout nejen za nás, ale i za budoucí generace. Nikdo však neumí odhadnout, jaké priority budou příští generace mít a proto je potřeba rozpoutat širší diskusi a zvážit veškerá pozitiva i negativa. Tato, poutavou formou, připravená výstava dává veřejnosti možnost seznámit se se všemi informacemi o tomto vodním koridoru a podle toho si udělat vlastní názor," pronesl během zahájení výstavy hejtman Stanislav Mišák.
Výstava je v atriu rektorátu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně veřejnosti bezplatně ke shlédnutí do konce června letošního roku.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist