Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Muzeum vodních mlýnů v Ostravě

19.01.2010  |  540× přečteno      vytisknout článek

Muzeum vodních mlýnů v Ostravě

Když jsme před časem zahájili opravy bývalého objektu po Technomatu, ještě jsem netušil, že to býval kdysi mlýn. Postupem času jsem získával nějaké informace o tom, že v budově, které dnes říkáme Mlejn byl krupný mlýn pánů Samuelly a Wechsberga. Mlýn byl založen v roce 1886 a pravděpodobně mlel do 1. světové války.


V průběhu posledních dvou, tří let jsem se zabýval myšlenkou jak zužitkovat skutečnost, že v této budově byl mlýn ne sice vodní, i když budova se nalézala mezi dvěmi vodními zdroji - Mlýnskou strouhou, která protékala za objektem a Valchařskou strouhou, která jako stoka tekla před objektem, ale parní a to hned od svého vzniku.
Nitky se pomalu rozplétaly díky informacím od badatele pana Miroslava Kročka. Začal jsem hledat a nalézat další informace. Sesbíral jsem fakta o osmi mlýnech, které ještě ve 20 stol. existovaly v Moravské Ostravě a Přívoze.


Když se člověk začne zabývat nějakým tématem obvykle se dostává dál a dál, tak se stalo, že k osmi mlýnům, které mlely v Ostravě přibývaly další informace, někdy velmi kusé, jindy zase košaté, o dalších mlýnech na dnešním katastru města Ostravy (Poruba, Proskovice, Stará Bělá, Hrabová, Kunčice, Bartovice, Svinov, Třebovice).


Proto jsme se rozhodli informace, které se podařilo shromáždit dát k dispozici veřejnosti a to formou expozice, která vznikla vedle Galerie Mlejn jako její nedílná součást. Naší snahou je z této expozice vybudovat muzeum, ale muzejnictví - to je o sbírkách. Abychom mohli muzeum vytvořit začínáme sbírat vše co se dotýká mlýnů a mlýnských výrobků. Cílem bude vystavit exponáty na kterých se vyráběly v historické době kroupy. Proč kroupy z ječmene? No asi proto, že tento mlýn na Nádražní byl mlýnem krupným.


Více se už každý dozví při návštěvě expozice. Otevřena je stejně jako galerie Mlejn - ve všední dny od 10.00 do 17.00 hod.

Eda Riedl

 


A ještě něco o historii mlynářství v Ostravě


Až do počátku těžby uhlí, a ještě i dlouho poté, měla Ostrava zemědělský ráz. V okolí se nacházely mimořádně vhodné podmínky pro pěstování obilí, takže v Ostravě stávalo několik mlýnů. Ty využívaly Mlýnského náhonu, který vytékal z Ostravice přibližně v místech dnešního nádraží Ostrava-střed. Pod Horním mlýnem, který stával zhruba v místech dnešního nádraží Ostrava-střed, se Mlýnský náhon dělil na Mlýnský potok a Valchařskou strouhu. Ta se pak na Fifejdách, poblíž dnešní Nemocniční ulice, dělila ještě na horní rameno, které zásobovalo vodou rybníky (zhruba v místech dnešní železniční trati do Přívozu), a dolní rameno - vlastní valchařskou strouhu. Ta pokračovala v místech dnešní železniční trati. Mlýnský potok obtékal opevněné město na západě a vedl k přívozským mlýnům paralelně s Nádražní třídou. Z Mlýnského potoka ještě před hradbami odbočoval hradní příkop, který byl později zasypán.

Mlýnský náhon protékal Moravskou Ostravou a Přívozem celá staletí. Jeho vznik je spojen se jménem Jana Čapka ze Sán, někdejšího držitele Polské Ostravy. Získal ji od Mikuláše Sokola z Vamberka asi v roce 1433, tedy rok předtím, než tento legendární hejtman sirotků uprchl z bitvy u Lipan. Jan Čapek nechal pod vsí Vítkovice vybudovat na Ostravici jez, čímž se zvýšila hladina vody, takže Mlýnský náhon měl silný a bohatý proud. Ovšem Moravská Ostrava zřejmě používala zmíněný náhon již dříve, jelikož nejstarší zpráva o moravskoostravských mlýnech je z roku 1396, kdy tady stály hned tři mlýny.


Je velmi pravděpodobné, že vodní mlýny vznikly v Moravské Ostravě současně se založením města ve 13. století, nejstarší doklad o nich pochází však až z roku 1396. ]e to potvrzení držby horního a středního mlýna, které oba byly majetkem ostravského rychtáře. V této době tedy existoval nepochybně už i dolní mlýn, který později dostal ,,příjmení" Valchovni. Následoval pak mlýn Polní, založený za olomouckého biskupa Stanislava Pavlovského.
Tyto čtyři mlýny pracovaly celá staletí, když se k nim připojil ke konci minulého století ,,moderní" mlýn na výrobu krup a krupice Parní mlýn Samuely, Wechsberg & ...


První zprávy o přívozských mlýnech pocházejí sice až ze začátku 17. století, vše ale nasvědčuje tomu, že oba nejstarší mlýny - Horní a Dolní - stály již na sklonku 14. století, kdy byla dokončena kolonizace Přívozu. Do roku 1606 patřil Horní mlýn k přívozské rychtě. Třetí přívozský mlýn, zvaný Faldynovský podle prvního majitele, vznikl teprve v roce 1666 a měl pestré osudy, jsa střídavě mlýnem a soukenickou valchou, většinou obojím zároveň.

Chcete-li se opravdu dozvědět více neváhejte a navštivte Muzeum Vodních mlýnů v Ostravě na Nádražní ulici č.138. Otevřeno pondělí až pátek od 10.00 až 17.00. Vstup volný.

Zdroj:


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist