Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ani mrazy a sníh nezastavily výstavbu malé vodní elektrárny v Mělníce. Má už novou turbínu.

17.03.2010  |  267× přečteno      vytisknout článek

Ani mrazy a sníh nezastavily výstavbu malé vodní elektrárny v Mělníce. Má už novou turbínu.

Plynulým tempem i navzdory náročným klimatickým podmínkám letošní zimy dospěla do závěrečné fáze výstavba malé vodní elektrárny v Mělníce.  Počátkem března byla usazena turbína nového zdroje. Elektrárna o instalovaném výkonu 590 kW, by měla zahájit provoz počátkem letošního jara.

Na přelomu března a dubna by měla nová malá vodní elektrárna v Mělníce dodat odběratelům první kilowatthodiny elektřiny. Do té doby však zhotovitele díla čeká ještě velké množství práce.

"Po přípravných zemních pracích přišla loni v létě a na podzim na řadu betonáž hrubé stavby. Železobetonová základní deska je silná zhruba 100 centimetrů. Dno stavební jámy se nachází v hloubce 5 metrů pod úrovní hladiny Labe a bylo třeba využít služeb potápěčů," zrekapituloval hlavní body a zajímavosti dosavadního průběhu výstavby specialista rozvoje ČEZ Obnovitelné zdroje Zdeněk Noll.

Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje (ČOZ), investor a budoucí provozovatel nového zdroje, přikročila počátkem března k převozu a instalaci turbíny budoucí elektrárny. Unikátní kolos o hmotnosti více než 20 tun opustil v úterý 2. března areál společnosti Strojírny Brno, a. s. v Brně - Kuřimi a po náročném transportu přišlo následující den na řadu samotné usazení turbíny v Mělníce. Samotná vodní elektrárna bude z převážné části situována pod zem. Zajištěna je vodotěsnost objektu, který bude v případě povodní samozřejmě uzavřen.

Nový zdroj energie bude stát na pozemku uhelné elektrárny vedle výtokového objektu chladící vody. Ve fázi přípravy projektu byla zvažována i varianta s potrubním přivaděčem na břehu Labe, konečná varianta však vykazovala lepší ekonomické parametry. Podle odhadů specialistů společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje vyrobí elektrárna o instalovaném výkonu 590 kW ročně 2,9 milionu kWh elektřiny a pokryje tak roční spotřebu více než 800 domácností. Veškeré aktuálně provozované vodní zdroje společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje se ročně postarají o elektřinu pro více než 60 tisíc domácností.

Turbína pro malou vodní elektrárnu Mělník:

-        Výrobce: Strojírny Brno, a.s.

-        Parametry: Kaplanova turbina (přímoproudá, průtočná, horizontální, v ocelové skříni), plně

-        regulovatelná

-        Hmotnost: 20 tun

-        Otáčky: 230 ot/min (u převodu na generátor 600 ot/min)

-        Oběžné kolo turbiny: třílopatové, průměr 1,6m

-        Pozn.: Převod výkonu turbiny na asynchronní generátor přes kuželový převod

 

Historie výstavby MVE Mělník:

-        projekt MVE Mělník se začal připravovat v roce 2007

-        cílem projektu je využít  k výrobě čisté elektrické energie odpadní vodu, odtékající bez užitku z provozů Energotrans (bývalá Elektrárna Mělník I dodávající teplou vodu pro pravobřežní část Prahy), z Elektrárny Mělník II a Elektrárny Mělník III

-        příprava výstavby trvala 16 měsíců

-        stavba byla zahájena v listopadu 2008 předáním staveniště zhotoviteli díla - společnosti HYDROPOL Praha

-        největším problémem bylo zabezpečení stavební jámy pro výstavbu podzemní budovy strojovny MVE proti podzemní vodě

-        výrobce turbíny, Strojírny Brno, a. s., zkrátil průběžnou dobu výroby  turbiny a tím vytvořil předpoklad pro uvedení MVE Mělník do provozu o 5 měsíců dříve proti smluvnímu termínu

 Milníky realizace projektu MVE Mělník

Termín

Událost

březen 2008

získání kladného územního rozhodnutí

II. pololetí 2008

vydání stavebního a vodoprávního povolení

IV. čtvrtletí 2008

zahájení výběrového řízení na zhotovitele díla

listopad 2008

zahájení realizace díla

březen - duben 2010

 

předpokládané uvedení do provozu

"V současnosti provozujeme na území celé České republiky celkem 19 malých vodních elektráren a jednu velkou a naším cílem je toto portfolio rozšířit o nové. Máme celou řadu dalších rozvojových plánů, vyhledáváme i možné akvizice," uvedl jednatel ČEZ Obnovitelné zdroje Libor Kičmer.

Již od listopadu provozuje společnost ČEZ Obnovitelné zdroje fotovoltaickou elektrárnu v Hrušovanech nad Jevišovkou (viz tisková zpráva http://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/2672.html) Na sklonu roku 2009 pak spustila také dvojici větrných elektráren u Věžnice na území kraje Vysočina (viz tisková zpráva http://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/2740.html)

Instalace zdrojů 100% čisté ekologické energie je zároveň v souladu s vizí FUTUR/E/MOTION, kterou Skupina ČEZ deklaruje záměr investovat do nových technologií umožňujících v budoucnosti vyrábět, distribuovat a spotřebovávat elektřinu efektivněji a šetrněji. Skupina ČEZ spuštěním dalšího obnovitelného zdroje elektřiny zároveň přispívá k plnění platných závazků ČR vůči Evropské unii zvyšovat podíl obnovitelných zdrojů energie na hrubé spotřebě.

 

Martin Schreier,

manažer komunikace ČEZ


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.



Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>



Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist