Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vláda dnes schválila nové nástroje, které pomohou řešit neúnosný stav ovzduší V Moravskoslezském kraji

08.03.2010  |  zdroj: MŽP  |  61× přečteno      vytisknout článek

Vláda dnes schválila nové nástroje, které pomohou řešit neúnosný stav ovzduší V Moravskoslezském kraji

Ministr životního prostředí dnes předložil vládě "Zprávu o způsobech řešení nevhodné situace z hlediska životního prostředí v Moravskoslezském kraji", která obsahuje návrhy nových řešení, jak se vypořádat se znečištěním ovzduší v Moravskoslezském kraji. Vláda zprávu přijala a s ní i usnesení o opatřeních, které pod vedením ministra životního prostředí zajistí zlepšení kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji.

Mezi konkrétní vládou přijaté kroky patří vytvoření pracovní skupiny na úrovni ministerstev životního prostředí, dopravy, MMR, MPO, MF a hejtmana Moravskoslezského kraje, jejímž hlavním úkolem bude provázat národní i krajské koncepce napříč těmito resorty, s cílem zlepšit kvalitu ovzduší v Moravskoslezském kraji.

"Problematika zlepšení kvality ovzduší není jen otázkou práce Ministerstva životního prostředí. Týká se více rezortů a orgánu samosprávy. Proto je potřeba problém řešit společně a ne si neustále předávat "černého Petra"," říká ministr životního prostředí Jan Dusík.        

"Hlavním úkolem pracovní skupiny bude provazovat různé koncepční dokumenty, jako je dopravní politika, energetická politika či zásady územního rozvoje, abychom věděli že to, o co se snažíme v životním prostředí není popřeno třeba schválenými zásadami územního rozvoje", pokračuje ministr Dusík.

Dalšími kroky, které vláda přijala, je najít nové finanční nástroje či optimalizovat stávající finanční nástroje, potřebné k financování řešení stavu ovzduší. "To je především hledání možností jak využít Operační program životní prostředí a zacílit ho přímo do Moravskoslezského kraje, či podpora využití programu Zelená úsporám. Zároveň chceme hledat i další finanční možnosti mezi evropskými programy, máme například připravený projekt spolupráce s Polskem na společné monitorování ovzduší právě v Moravskoslezském kraji", říká ministr Dusík.  

Mezi další nástroje jež mají přispět ke zlepšení ovzduší v MS kraji patří iniciace změn v již vydaných povoleních k provozu zdrojů podle zákona o integrované prevenci a zákona o ochraně ovzduší - povolení k provozu obsahují např. emisní limity, podmínky z zajištění ochrany životního prostředí, technické podmínky provozu zdroje - zkrápění, zakrytí prašných ploch atd. či provozní řády. Dále zintenzivnění kontrol technických podmínek provozu, plnění emisních limitů a dodržování provozních řádů, analýza kontrolních mechanismů kvality paliv od dodavatelů a případně jejich zefektivnění.

Významnou roli ve zlepšení kvality ovzduší by měla sehrát i informační kampaň směřovaná k veřejnosti, která bude upozorňovat na dopady spalování odpadů a použití nekvalitních paliv, navíc v kombinaci se spalováním těchto materiálů v zastaralých topeništích, na lidské zdraví.  

V neposlední řadě zpráva potvrzuje rozhodnutí ministra Jana Dusíka předložit vládě do konce března návrh nového zákona o ochraně ovzduší.

S pozdravem
Petra Roubíčková
tisková mluvčí


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist