Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Prezident vetoval novelu zákona o ochraně ovzduší

13.05.2010  |  zdroj: ČTK  |  147× přečteno      vytisknout článek

Prezident vetoval novelu zákona o ochraně ovzduší

Prezident Václav Klaus vetoval ve středu novelu zákona o ochraně ovzduší. Nesouhlasí s povinným zvyšováním podílu biopaliv v motorovém benzínu a naftě.

Novela, která od 1. června 2010 navyšuje objem biopaliv u motorových benzínů z dosavadních 3,5 procent na 4,1 procent a u motorové nafty z 4,5 na 6 procent, je podle Klause součástí boje proti navyšování škodlivých emisí CO2. Celý tento záměr ovšem podle prezidenta vychází z pochybné teorie člověkem způsobeného globálního oteplování, která je postavena na vratkých základech.

"Po mnoha skandálech s falšováním dat vůbec není jasné, zda k nějakému jednoznačnému trendu vývoje globální teploty dochází, není jasné, zda se takové pohyby teplot odchylují od přirozeného kolísání teplot, není přesvědčivě prokázán vliv CO2 na vývoj globálních teplot a vliv CO2 produkovaného člověkem už vůbec ne," poukazuje Klaus.

Český prezident tvrdí, že chybí seriózní bilance negativních a pozitivních dopadů klimatických změn a k dispozici není ani objektivní zhodnocení efektivity nákladů zaváděných opatření k omezení produkce tohoto plynu. "Navzdory tomu jsou vynakládány ohromné prostředky na jeho omezování a jsou přijímána další opatření, jejichž sekundární negativní efekty jsou čím dál zjevnější. A v tuto chvíli, namísto přehodnocení dosavadního nepromyšleného postupu, který vyhovuje jen některým zainteresovaným zájmovým skupinám, máme činit další krok směrem, o jehož správnosti existují stále sílící pochyby," kritizuje Klaus.

Stejně tak vliv a efektivita samotných biopaliv nebyly podle prezidenta dostatečně zhodnoceny. Některé studie dokonce tvrdí, že biosložky přidávané do paliv škodí životní prostředí více než samotný benzín a nafta.

"Vysoký cíl Evropské unie zvýšit do roku 2020 podíl biopaliv na ropných pohonných hmotách až na 10 procent může znamenat ve svém důsledku například i likvidaci lesů a jejich přeměnu na plantáže, zvýšení cen potravin kvůli vytlačování potravinových plodin plodinami průmyslovými, škody na zvěři a nezvladatelné zásahy do volné přírody v okolí průmyslových plantáží," varuje Klaus.

Poukazuje zároveň, že plošné pěstování průmyslových monokultur povede k rapidnímu zvýšení produkce skleníkových plynů, k erozi půdy, k vyššímu používání hnojiv, ke znečištění dosud nepoužívaných pozemků a k enormním nárokům na vodní zdroje a dopravu.

Spalování biopaliv může mít podle Klause navíc přímý negativní vliv na zdraví lidí. "Spalováním biopaliv se dostávají do ovzduší nové druhy spalin z biopříměsí, u kterých neexistují experimentální data o jejich dopadu na lidský organismus. Testy neškodnosti pro lidské zdraví, jako je dlouhodobá inhalace produktů rostlinných olejů, v Evropě nebyly publikovány," uvádí.

Klaus odmítá také argument, že by využívání biopaliv výrazně přispělo k diverzifikaci energetických zdrojů. Jejich podíl na palivech je totiž stejně zanedbatelný.

"Opatření přinese zvýšení ceny pohonných hmot a snížení životnosti motorových vozidel. Zvýšení podílu biopaliv v pohonných hmotách by tedy znamenalo negativní důsledky pro životní úroveň obyvatel," zdůvodňuje Klaus vrácení novely Poslanecké sněmovně.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist