Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

EU zvažuje zákaz průmyslového využívání F-plynů

19.07.2011  |  56× přečteno      vytisknout článek

Skleníkovým plynům, které se běžně používají v chladničkách a klimatizačních zařízeních, začíná v EU možná odzvánět. Jejich zákaz, nebo přinejmenším omezení, doporučila Evropské unii zpráva německé výzkumné společnosti Öko-Recherche.

Fluorované plyny (známé také pod označením HFC nebo jako F-plyny) se dnes na celkovém objemu emisí skleníkových plynů podílejí pouze ze 2 %. Pokud ale vývoj bude postupovat současným tempem, může jejich podíl do roku 2050 vzrůst na 9 až 19 %.

Prozatímní přezkum legislativy upravující využívání F-plynů v EU do něhož měl EurActiv možnost nahlédnout, doporučuje přijmout nová opatření, která povedou k "další redukci emisí F-plynů" používaných v klimatizačních zařízeních aut, lodí, vlaků a v chladírenské přepravě.

"Zákazy zůstávají dosud nejefektivnějším typem opatření a jejich výsledkem je významný a měřitelný pokles spotřeby F-plynů a tím i emisí," uvádí zpráva německé výzkumné společnosti Öko-Recherche, která se zabývá výzkumem chemických látek s negativními dopady na životní prostředí a hledáním alternativ.

Vedle zákazu společnost nabízí další řešení. Největší potenciál z hlediska snižování emisí má prý zavedení systému limitů na využívání HFC. Výše limitů by přitom byla u jednotlivých plynů odstupňována v závislosti na jejich potenciálu globálního oteplování (jedná se o index, který pomáhá určit příspěvek konkrétního plynu ke globálnímu oteplování), uvádí zpráva.

Zástupce Evropské komise EurActivu sdělil, že obě tato řešení mají své výhody a u obou exekutiva zvažuje, že je zahrne mezi doporučení v připravovaném hodnocení dopadů, které hodlá zveřejnit v září nebo v říjnu.

V praxi by obě tato řešení mohla vést k útlumu využívání některých fluorových plynů, které jsou z hlediska příspěvku ke globálnímu oteplování mnohanásobně nebezpečnější než oxid uhličitý a k jejich nahrazení jinými chladícími látkami, jako jsou například čpavek, propan, butan nebo CO2 (při tomto způsobu využití se jedná o relativně neškodnou látku).

Nejčastěji využívaný fluorovaný uhlovodík, plyn HFC 134a, je z hlediska příspěvku ke globálnímu oteplování zhruba tisíckrát silnější než CO2.

Podle směrnice z roku 2006 se tento plyn od letošního roku nesmí používat v klimatizačních zařízeních u nových automobilů. Do roku 2017 má směrnice platit pro veškerá vozidla.

Výrobci se obávají nákladů

Výrobci se ale obávají, že rozsáhlejší zákaz využívání F-plynů způsobí evropskému průmyslu náklady ve výši stovek milionů eur a žádají, aby EU ještě s hodnocením účinnosti své legislativy z roku 2006 počkala.

Odvětví, které zahrnuje chladírenský průmysl, výrobce klimatizací a tepelných čerpadel, dosahuje v EU ročního obratu 30 miliard euro a zaměstnává 200.000 lidí.

Nejmenovaný producent EurActivu sdělil, že když v 80. a 90. letech vstupoval v platnost zákaz používání chorfluorovodíků (CFC) kvůli jejich vlivu na vytváření ozónové díry, náklady se vyšplhaly na zhruba 100 milionů dolarů.

Náklady ústupu od F-plynů by podle zdroje byly "pravděpodobně ještě vyšší", neboť "HFC mají spoustu stejných charakteristik jako chladící látky, které poškozují ozónovou vrstvu".

Ekologové jsou ale jiného názoru. Podle Marka Chasserota z neziskové organizace Shecco by odklon od F-plynů stál "jen o něco málo víc". Prý je také třeba vidět celou záležitost z pohledu životního cyklu výrobků.

Zástupce Shecco dodal, že řada producentů F-plynů v posledních letech začala diverzifikovat rizika a začala investovat do přirozených chladiv s vyšší energetickou účinností.

Také další z tradičních argumentů ekologických sdružení, podle nějž jsou změny klimatu rychlejší, než reakce průmyslu a vlád, nalezl ve studii společnosti Öko-Recherche oporu. Kritici proto autory zprávy obviňují z předpojatosti.

Evropská asociace EFCTC, která sdružuje výrobce F-plynů, Komisi zaslala dopis, v němž si stěžuje, že konzultanti Öko-Recherche jsou spíše experty na "technickou analýzu a podporu alternativních chladících látek" než na fluorované plyny. Organizace upozornila, že tato okolnost může být "potenciálně v konfliktu s činností vykonávanou na této zprávě".

Ekologické organizace ale uvedly, že jim byla účast na konzultacích s autory zprávy, odepřená. "Spolu s dalšími neziskovými organizacemi jsme do skupiny zainteresovaných subjektů nebyli přizváni," řekl právní poradce sdružení Client Earth EurActivu. Přitom to byla jediná možnost jak se se zástupci Öko-Recherche nebo s představiteli Komise setkat, dodal.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist