Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vláda schválila Potenciál snižování emisí znečišťujících látek v ČR k roku 2020

03.05.2012  |  40× přečteno      vytisknout článek

Vláda schválila Potenciál snižování emisí znečišťujících látek v ČR k roku 2020

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa předložil na jednání vlády materiál Potenciál snižování emisí v ČR do roku 2020. Schválení tohoto materiálu je nutnou podmínkou pro aktivní účast delegace ČR na 30. zasedání Výkonného výboru Úmluvy EHK OSN o dálkovém přenosu znečišťujících látek (CLRTAP). Předložený emisní scénář nepředpokládá realizaci dodatečných opatření a představuje pouze vyčíslení v současnosti platné či plánované legislativy.

Tento dokument vyčísluje snížení emisí pěti znečišťujících látek, kterého je Česká republika schopna dosáhnout do roku 2020 při aplikaci opatření vyplývajících z platné legislativy a evropské legislativy, jejíž vstup v platnost se očekává v nejbližší době. Ke stávajícím čtyřem znečišťujícím látkám (oxid siřičitý, oxidy dusíku, těkavé organické látky a amoniak), které mají emisní stropy stanoveny již od roku 2010, přibyla ještě jedna - jemné prachové částice (PM2,5), které jsou přenášeny na velké vzdálenosti a mají významné zdravotní dopady. Rozšíření stropových látek o prachové částice bylo v ČR již dříve meziresortně odsouhlaseno v rámci přípravy instrukcí k průběžným jednáním v rámci orgánů Úmluvy, které rozšíření odsouhlasily.

Dokument byl připravován v úzké spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu. To dodalo klíčové vstupní údaje o energetických spotřebách v jednotlivých sektorech hospodářství, které zásadně předurčují výsledné emise. Na základě připomínek z meziresortního připomínkového řízení byly některé vstupní údaje modelu ještě upraveny, aby lépe odpovídaly reálným předpokladům vývoje v jednotlivých sektorech. Revidovaný protokol přináší nově tzv. flexibilní mechanizmus posuzování plnění emisních stropů. Tento mechanismus umožní zohlednit rozdíly mezi budoucím reálným vývojem a jeho dnešními odhady. Tím se eliminují rizika spojená s nadhodnocením očekávaných přínosů opatření i nejistoty stávajících emisních inventur.

"Potenciál snižování emisí je vyjádřením odhodlání dále snižovat emise a zároveň racionálně a bez ideologie zhodnotit reálné možnosti jednotlivých sektorů českého hospodářství do roku 2020," uvedl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Pokles emisí je způsoben kromě změn v energetickém mixu, které vychází z připravované aktualizace Státní energetické koncepce, především aplikací výrazně přísnějších emisních limitů pro zdroje spadající do působnosti zákona o integrované prevenci. Dále se počítá s postupnou modernizací zdrojů pro vytápění domácností následkem vstupu v platnost nového zákona o ochraně ovzduší, modernizací vozového parku a aplikací dalších emisních norem pro nová vozidla.

Schválený dokument je výchozí pozicí ČR pro aktivní vyjednávání změn Göteborského protokolu.

Kontakt pro více informací:

Matyáš Vitík
vedoucí Tiskového oddělení a tiskový mluvčí


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist