Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ovocnáři v zimě nespí - konference Bohatství sadů

01.03.2011  |  94× přečteno      vytisknout článek

Ovocnáři v zimě nespí - konference Bohatství sadů

V Hostětíně se přes víkend 25.-27. února 2011 sešlo přes 50 odborníků i nadšenců, které spojovalo stejné téma - ovoce. Třídenní konference "Bohatství sadů", organizovaná Ekologickým institutem Veronica, byla věnována pěstování a využití ovoce. Centrum Veronica Hostětín s přilehlou moštárnou a sušírnou i dalšími zpracovnami ovoce v blízkém okolí poskytlo vhodný prostor také pro ochutnávky a exkurzi.

Na konferenci se sešli ekologičtí zemědělci, pracovníci výzkumných ústavů a univerzit, správci klášterní zahrady či arboreta i nadšení zájemci z řad zahrádkářů a vlastníků sadů.

Sobotní program byl zaměřen na založení sadu, ochranu stromů a posléze zpracování ovoce. Místní ovocnáři představili aktivity, kterými se v Bílých Karpatech zabývají již déle než 20 let - mapování ovocného dědictví, jeho zachování pomocí genofondových sadů či ovocné školky zaměřené na staré ovocné odrůdy, a navazující zpracovny - moštárnu a sušírny. Během diskusí si účastníci vyměnili zkušenosti s legislativními a provozními požadavky na pěstování a zpracování ovoce. Zazněly také zajímavé příklady ze zahraničí, motivující k využití ovocnářské tématiky v šetrném cestovním ruchu a podpoře zaměstnanosti na venkově.

Neděle byla věnována konferenčním příspěvkům z různých oblastí České republiky, například Opavska, Třeboňska, Kroměřížska. Srovnávaly se ovocné odrůdy, typy krajiny i postoje obyvatel k ovocnářskému dědictví. Zazněly zkušenosti se zachováním vitamínů při moštování jablek či přínosy specifického stromu jeřábu oskeruše. Při odpolední exkurzi účastníci navštívili Hostětínskou moštárnu a tradiční sušírnu, vydali se také do Likérky Nezdenice a sušírny ovoce na Ekofarmě u Macků ve Vápenicích.

"Na konferenci Bohatství sadů se sešli lidé, jejichž společným cílem je uchování ovocných stromů v krajině - ať ve formě sadů, zahrad, alejí či majestátních soliterních stromů. Důraz klademe na ekologické pěstování a zpracování, které nepoškozuje přírodu a naše zdraví," uvedla Alena Gbelcová z pořádajícího Centra Veronica Hostětín.

"Velmi si cením možnosti výměny zkušeností s pestrou skupinou lidí, pro které je ovoce a ovocné stromy jedním z velkých životních témat. Také jsem rád za příležitost setkat se s našimi předními pomology a ovocnářskými odborníky. Tyto aktivity jsou dle mne tím nejlepším, jak účelně podpořit rozvoj ekologického ovocnářství a vztah veřejnosti k bohatství sadů. Podporuje se tak zachování úžasné biodiverzity, spojené s ovocnými výsadbami," oceňuje přínosy konference jeden z účastníků, Petr Chroust z Opavska.

"Vracím se do Hostětína často a rád. Místní projekty mě několikrát inspirovaly při mé práci. Stojím před výzvou roubování a vysazení vlastních stromů krajových odrůd Opavska a Hlučínska, kde bydlím. Bez aktivit Hostětína bych se k tomu nikdy nedostal. Všem, s nimiž jsme se tady během konference setkali a debatovali o ovocnářství, patří můj velký dík," uvedl Radim Lokoč z Oldřišova.

Bližší informace: Mgr. Alena Gbelcová, alena.gbelcova@veronica.cz, 572 630 670, 776 810 851, www.hostetin.veronica.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist