Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ministr zemědělství Bendl: Ozeleňování musí být realistické

16.05.2012  |  37× přečteno      vytisknout článek

Ministr zemědělství Bendl: Ozeleňování musí být realistické

Česká republika na zasedání Rady ministrů pro zemědělství a rybářství Evropské unie (EU), které se konalo včera a dnes v Bruselu, v rámci jednání o reformě Společné zemědělské politiky (SZP) prosazuje realistický přístup k ozeleňování. Při debatě o budoucnosti Společné rybářské politiky ČR navrhla, aby součástí pravidel pro rozdělování finančních prostředků z Evropského námořního a rybářského fondu bylo i kritérium rozlohy obhospodařované sladkovodní plochy.

Česká republika patří k těm členským státům, které při jednáních o návrhu reformy SZP požadují podstatné snížení administrativních nákladů a také praktické uskutečnění navržených opatření v odlišných podmínkách členských států.

"Česká republika požaduje upravit návrh Evropské komise tak, aby byl realizovatelný pro farmáře i členské státy, nepřinášel nadbytečné administrativní náklady a neohrozil potravinové zabezpečení Unie," řekl ministr zemědělství Petr Bendl.

Ministr Bendl v Bruselu přivítal debatu k doplnění dalších možností naplnění ozelenění ze strany farmářů. Mezi hlavní požadavky v rámci debaty patřilo zohlednění ekologického hospodaření, rozšíření možností "ozelenění z definice", a to především zohledněním výměry travních porostů nad 70 % výměry podniku nebo o hospodaření v režimu integrované produkce.

"Česká republika je otevřena diskuzi k rozšíření výčtu samotných nástrojů pro realizaci ozelenění, nicméně považujeme za nutné, aby takové řešení nevedlo k výrazným rozdílům mezi požadavky kladenými na zemědělce jak v rámci členských států, tak v celé Unii a volba opatření ze seznamu by měla být ponechána na členském státu," uvedl ministr Bendl. Za zásadní považuje i požadavek na vyloučení trvalých kultur z povinnosti vyčlenit 7 % obhospodařovaných ploch do klidu.

Ministr Bendl zásadním způsobem přispěl do debaty k tématu spolufinancování chovu sladkovodních ryb a podpory rybářství v programovém období 2014 - 2020. "Pro sladkovodní akvakulturu je důležité zaměřit podpory na inovace, transfer technologií a udržitelný rozvoj akvakultury. Navrhl jsem doplnit jako kritérium pro rozdělování finančních prostředků na úrovni EU rozlohu obhospodařované sladkovodní plochy. To by mělo dále přispět k zohlednění významu sladkovodní akvakultury, která je často opomíjena, přestože má významný socioekonomický dopad a představuje částečnou kompenzaci za ubývající mořské zásoby," řekl ministr Petr Bendl.

ČR dlouhodobě považuje za prioritu podporu konkurenceschopné akvakultury s důrazem na ochranu životního prostředí a podporu přechodu k udržitelnému rybolovu.

V Bruselu měl ministr Bendl také několik bilaterálních jednání - s novým ministrem zemědělství Slovenské republiky Ĺubomírem Jahnátkem, s ministrem nastupujícího předsednictví Sofoclisem Aletrarisem z Kyperské republiky, ministrem Španělského království Miguelem Arias Ca~netem a Itálie Mariem Cataniou. Jednal také s europoslancem Luisem Manuelem Capoulas Santosem, zpravodajem Evropského parlamentu u klíčových reformních návrhů budoucí SZP.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist