Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Egyptské zemědělství

05.05.2013  |  206× přečteno      vytisknout článek

Egyptské zemědělství


V zemědělství, je zaměstnáno až 32% všech práceschopných obyvatel. Z toho pramení význam, jaký stále hraje v ekonomice země. Egyptská ekonomika byla v historii postavena na zemědělství. I dnes je stále jednou z nosných položek tvorby HDP.

rok 2007/08 2008/09 2009/10 2010/11 2011/12
podíl zemědělství na tvorbě HDP (%) 13,1 15,5 16,5 13,2 13,3

Zdroj: National Bank of Egypt

Hlavním zdrojem pro zavlažování je řeka Nil, jejíž povodí se svým výjimečným mikroklimatem umožňuje provádět sklizeň plodin během celého roku. Zemědělství je základnou potravinářsko-zpracovatelského průmyslu, surovinovým dodavatelem textilního průmyslu a devizovým zdrojem plynoucím z exportu (především bavlny). Hlavními položkami zimní sklizně jsou pšenice, fazole, ječmen a cibule. V létě to je naopak bavlna, rýže, proso a cukrová třtina. Produktivita a výnosy u hlavních plodin se během posledních let znatelně zvýšily. Je zajímavé, že zemědělský dovoz roste rychleji než zemědělský vývoz, který tvoří 20% celkového egyptského exportu.

Základní informace o zemědělství v roce 2012

  • zemědělství zaměstnává 28,2% pracujících v Egyptě;
  • 3,5% celkové rozlohy země je zemědělsky využíváno;
  • každým rokem je z pouště kultivováno 3,4 mil. feddanů (1 mil feddanů - 420.000 ha) - takto byl cíl stanoven do roku 2017;
  • 20.000-30.000 feddanů za rok je ztraceno díky stavebnictví;
  • nedostatek obilovin - Egypt je schopen pokrýt vlastní spotřebu jen z 50% (a u olejnin je to pouze z 10%);
  • Egypt je největším dovozcem pšenice na světě - 16 mil. tun ročně (2. Brazílie, 3. Japonsko).

Egypt musel v polovině roku 2010 hledat alternativy pro výpadky dodávek obilnin z Ruska z důvodu jeho embarga na vývoz v reakci na rozsáhlé požáry. Po avizovaném plánu vymáhat smluvní pokuty od ruských firem, které nebudou schopny dostát svých závazků následoval podpis dohody se Súdánem o využití (pronájem) 1 mil. feddanů (5.700 km2) súdánské půdy v oblasti Gezira (mezi Modrým a Bílým Nilem severně od Chartúmu). Tato oblast by měla být využita k pěstování pšenice, kukuřice a cukrové řepy.

Egypt byl v roce 2012 soběstačný v produkci prosa, rýže, ječmene, fazolí, bavlněného semena, zeleniny, ovoce a zvěřiny. Je soběstačný i v produkci vajec, brambor, kuřat a margarínu. Naproti tomu v trvalém deficitu je obilí, především pšenice.

Egypt je největším producentem a exportérem rýže na africkém kontinentě - ročně 4,6 mil. tun (domácí spotřeba - 3,2 mil. tun). Díky několikanásobnému zdražení ceny na domácím trhu vlivem potravinové krize byl vývoz dlouhodobě zakázán zcela. Dne 1. října 2012 byl tento zákaz zrušen.

Egypt má dobré podmínky pro rozvoj rybolovu. Domácí a zahraniční investoři jsou pobízeni k účasti na provozu rybích farem v oblastech Lake Nasser, Lake Burollus, Lake Karron a dalších

ZDROJ: businessinfo.cz, kráceno


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist