Čtvrtek, 28. března 2024

RWE: Změna výroby elektřiny v Německu je drahá a zatěžuje sousedy

RWE: Změna výroby elektřiny v Německu je drahá a zatěžuje sousedy

Ambiciózní plán Německa klást při výrobě elektřiny větší důraz na obnovitelné zdroje je příliš nákladný a znamená zátěž pro přenosové soustavy v sousedních zemích. Řekl to dnes šéf německé energetické společnosti RWE Jürgen Grossmann, podle něhož zátěž pociťuje i Česká republika. Transformaci výroby elektřiny v Německu si vynutilo rozhodnutí opustit jadernou energetiku.

Německo se už teď více spoléhá na sluneční a větrnou energii. Grossmann řekl, že zatížení přenosových soustav prudce narůstá, jakmile zesílí vítr na severu Německa, kde má země větrné farmy. Instalovaná kapacita větrné energie, která v Německu dosahuje 27.000 megawattů, je v takové situaci na maximu.

"Větrná energie (ze severního Německa) se tlačí do Nizozemska a přes Belgii do Francie," řekl šéf RWE na výroční energetické konferenci, kterou v Berlíně pořádá německý ekonomický list Handelsblatt. "Totéž se děje i s větrnou energií ze spolkové země Meklenbursko - Přední Pomořansko: putuje do Polska, pak do České republiky a přes Bavorsko se vrací do Německa. Naše sousedy takové energetické rázy netěší," dodal.

Velkému náporu elektřiny z Německa čelila česká soustava zejména na konci loňského roku. Generální ředitel provozovatele přenosové soustavy ČEPS Vladimír Tošovský připustil, že v krajním případě by ČR mohlo na hranicích s Německem instalovat transformátory, které budou náhlé toky energie omezovat. Instalace takových zařízení by ale stála kolem dvou miliard korun, které by spotřebitelé museli zaplatit v cenách elektřiny. Podobná zařízení na regulaci přeshraničních toků elektřiny již provozuje Rakousko a jejich zavedení také zvažuje Polsko.

Společnost RWE loni v létě musela uzavřít dva jaderné bloky v elektrárně Biblis v Hesensku. Vláda kancléřky Angely Merkelové tehdy v reakci na havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě rozhodla, že Německo část svých jaderných zdrojů odstaví hned, zbytek pak do deseti let. RWE, stejně jako další energetické firmy, zatím hledá způsob, jak se vyrovnat s novými pravidly a kde si zajistit další růst i bez jádra.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů