Sobota, 20. dubna 2024

Ze škodné palivem. Stockholmští králíci končí v teplárně

Ze škodné palivem. Stockholmští králíci končí v teplárně

Obyvatele Stockholmu rozdělila zpráva, že jako biopalivo pro vytápění jejich příbytků se používají mrtví králíci. Býložravci pocházejí z parků v metropoli, které ničí. Město je proto likviduje a jako bioodpad nechává spálit v teplárně v centrálním Švédsku napsala BBC.

Králíci se původně ve skandinávské zemi nevyskytovali, a proto zde nemají přirozené nepřátele. Většinou jsou to potomci domácích mazlíčků puštěných majiteli. Na svobodě se rozmnožili, zaplavili zelené plochy ve Stockholmu a devastují je. Město proto každoročně najímá lovce, kteří obtížné ušáky likvidují.

Podle jednoho z nich, Tommyho Tuvungera, loni zabili šest tisíc králíků a letos další tři tisíce. "Představují velký problém," tvrdí o těchto zvířatech. "Jakmile jsou odchyceni, jsou zmraženi, a když jich máme dost, přijede firma a odveze je," popsal jejich další osud.

Zmražení králíci putují do teplárny ve městě Karlskoga, kde jsou spáleni.

Leo Virta, generální ředitel společnosti Konvex, která králíky závodu dodává, BBC vysvětlil, že jeho firma vyvinula nový systém zpracování živočišného odpadu, na který získala dotaci z Evropské unie. "Surový zvířecí materiál" je podle něj rozdrcen, rozemlet a přečerpán do kotle, kde je spálen spolu s dřevěnými štěpy, rašelinou nebo odpadem a použit na výrobu tepla.

Králíci nemají ve Švédsku přirozené nepřátele."Je to dobrý systém, neboť řeší problém nakládání se živočišným odpadem a vyrábí teplo," vychvaluje Virta produkt své firmy.

Všichni obyvatelé Stockholmu už tak nadšení nejsou. "Ve městě, kde jsou králíci spalováni, je reakce obyvatel poměrně klidná," tvrdí James Savage ze stockholmského listu, který na spalování býložravců jako první upozornil. "Ale Stockholm je velké město, které má vztah k roztomilým králíkům." Nelíbí se to podle něj hlavně ochráncům zvířat, kteří to prý nepovažují za dobrý nápad.

Foto: Profimedia.cz

Zdroj:Týden
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů