Pátek, 29. března 2024

Nečas vyloučil, že by ČR chtěla blokovat přetoky proudu z Německa

Nečas vyloučil, že by ČR chtěla blokovat přetoky proudu z Německa

Premiér Petr Nečas dnes v Berlíně vyloučil, že by Česká republika zamýšlela vybudovat na hranicích transformátory, které by blokovaly přetoky elektřiny ze sousedního Německa. Česká přenosová soustava je jimi zatížena především při vysokém výkonu větrných elektráren na severu Německa a české síti kvůli tomu podle Nečase hrozí takzvaný black-out, tedy totální výpadek.

"My jsme se vědomě rozhodli jít cestou posílení našich přenosových sítí. Chceme, aby v Evropě byl vytvořen jednotný energetický trh. Navíc bychom to viděli jako opatření, které je velmi krátkozraké," řekl Nečas českým novinářům k tomu, proč česká vláda neuvažuje o blokování přetoků proudu z Německa. O této možnosti před měsícem mluvil generální ředitel provozovatele soustavy ČEPS Vladimír Tošovský a takové transformátory už chystá Polsko.

Česko chce podle premiéra v příštích letech investovat do posílení přenosové sítě dvě miliardy eur (zhruba 50 miliard Kč). "Současně ale očekáváme, že Německo bude řešit problém slabé přenosové kapacity mezi severem Německa a jihem Německa primárně na svém území, a nebude se tak dít na úkor české přenosové soustavy," upozornil.

Premiér rovněž očekává, že v rámci budování jednotného energetického trhu v Evropské unii budou vypracovány principy poplatkové politiky při přeshraničním vedením elektrické energie. Bývalý šéf českého energetického koncernu ČEZ Martin Roman loni řekl, že Německo by Česku za přenos jeho elektřiny přes české území mělo platit až sedm miliard korun ročně.

"Blokovací systémy nejsou evropskou cestou," podpořil dnes stanovisko Prahy evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger, který se spolu s Nečasem v Berlíně zúčastnil energetické konference pořádané hospodářskou radou německých křesťanských demokratů (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Na společné tiskové konferenci s českým premiérem se Oettinger vyslovil pro další propojování evropských přenosových sítí a zintenzivnění evropské spolupráce na poli energetiky.

Český premiér při této příležitosti oznámil, že dostal kladnou odpověď na dopis, který v listopadu adresoval Merkelové a kancléřce v něm navrhl uspořádání veřejných diskusí na německém území k českému záměru vybudovat do roku 2025 další dva bloky Jaderné elektrárny Temelín. Ten zejména v hraničním Bavorsku vzbuzuje stále velkou nevoli a obavy tamních obyvatel.

"Očekáváme, že v následujících týdnech ve spolupráci českého a spolkového ministerstva životního prostředí dojde k načrtnutí základních obrysů těchto veřejných debat," doplnil k tomu premiér. Stejné diskuse za účasti českých odborníků se mají konat i v Rakousku.

Německo se loni rozhodlo do roku 2022 úplně upustit od výroby elektřiny z jádra, kterou má nahradit větší využívání energie z konvenčních a obnovitelných zdrojů.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů