Pátek, 26. dubna 2024

Izvestija: Čtyřem ruským regionům hrozí ekologická katastrofa

Izvestija: Čtyřem ruským regionům hrozí ekologická katastrofa

Nejméně čtyřem ruským regionům hrozí "chemická apokalypsa" v důsledku ekologické zátěže ze zbrojovek a muničních závodů zrušených po rozpadu Sovětského svazu. Podle dnešního ruského tisku hrozí ve Volgogradu, Krasnojarsku, Sverdlovsku a Tule katastrofa obřího rozsahu, na jejíž odvrácení jsou zapotřebí desítky miliard rublů.

Zvlášť kritická je podle listu Izvestija situace v bývalé volgogradské továrně Chimprom, kde se v dobách SSSR vyráběly chemické zbraně na bázi chlóru. Jedovatý tuhý i kapalný odpad je v objemu 1,5 milionu krychlových metrů uložen v zásobníku jen dvě stě metrů od toku řeky Volhy. Na jeho likvidaci je údajně třeba přes jedenáct miliard rublů (6,5 miliardy korun).

V podobné situaci je Alexinský chemický kombinát u Tuly, který leží asi 170 kilometrů od Moskvy. Do roku 1995 se v tomto závodě vyráběla nitrocelulóza a další suroviny pro výrobu výbušnin. Nebezpečné látky se tam podle Izvestijí skladují pod vodní hladinou, která postupně vysychá. Hrozí nebezpečí exploze, která by zničila vše v okruhu pěti až šesti kilometrů. V prosakujících nádržích je tam kromě toho uskladněno 2150 tun smrtelně jedovaté kyseliny dusičné a sírové.

Jihosibiřský Krasnojarsk ohrožuje zakonzervovaný chemický závod Jenisej, kde jsou uskladněny výbušniny. V kritickém stavu je i sousední biochemický závod, kaučukárna a celulózka. Pokud by se ekologická situace v těchto uzavřených podnicích vymkla kontrole, zahyne podle katastrofických scénářů okamžitě nejméně 12.000 lidí.

V uralském Sverdlovsku ohrožuje životní prostředí tamní chemický závod, který před pěti let zkrachoval. V továrně se vyráběla průmyslová trhavina hexogen. Pokud její nezlikvidované zásoby vybuchnou, vznikne údajně škoda až 70 miliard rublů (přes 40 miliard korun).

Ruské ministerstvo průmyslu podle listu Izvestija požádalo vládu, aby v rozpočtu na příští rok počítala se značnou sumou na postupnou likvidaci obrovské ekologické zátěže, která je dědictvím sovětské éry. Žádost zatím zůstala bez odpovědi.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů