Pátek, 26. dubna 2024

Ekologové chtějí střílet zvěř

Ekologové chtějí střílet zvěř

OLOMOUCKO - Ochránci přírody chtějí střílet zvěř, která je podle nich přemnožená a ničí mladé stromky. Myslivci jsou zásadně proti. Ekologové z Hnutí Duha požadují výrazně snížit počty spárkaté zvěře.

Tvrdí, že přemnožení srnci, daňci a jeleni v lesích na Olomoucku působí obrovské škody na nově vysázených listnatých stromcích a jedlích. „Škody pořád rostou. Každoročně chráníme stovky mladých jedlí v okolí Svatého Kopečka proti okusu kousky koudele. Lesníci používají i speciální nátěry, ale ani tak se ztrátám nedaří zabránit,“ uvedl Mirek Kutal z olomoucké pobočky Hnutí Duha.

„Stavy zvěře se musí redukovat. Důležité však je najít správnou míru, les bez zvěře také nemůže fungovat,“ řekl Kutal.


Lesníci: Škody jdou do statisíců

Každoroční nárůst škod potvrzují lesníci z Olomoucka. „V lokalitách, kde vysazujeme listnáče a jedle, jdou škody do statisíců. Stromky chráníme nátěrem a tam, kde je to možné, i oplocením. Zřejmě nejhorší situace je na Bouzovsku a Lošticku, kde se hodně vyskytuje jelen sika,“ sdělil Jiří Eichler ze šternberské  lesní správy Lesů České republiky.

Šternberská lesní správa za ochranu stromků před zvěří každoročně zaplatí přes milion korun. „Pravda však je, že stromky bychom museli chránit nátěrem, i kdyby zvěře bylo méně. V některých místech by se její stavy měly snížit až o polovinu, jinde třeba jen o pětinu,“ poznamenal Eichler.

Naopak myslivci jsou přesvědčeni o tom, že počty spárkaté zvěře není potřeba snižovat odstřelem. „Srnčí rozhodně není přemnožená, střílet ji je nesmysl. Jelenů je tady minimum, populaci daňků postupně regulujeme,“ řekl předseda Okresního mysliveckého spolku v Olomouci Vojtěch Grézl s tím, že sazenice lze ochránit oplocením nebo speciálním nátěrem.


„V honitbě žádné škody nemáme“

Podobný názor zastává také Vlastimil Sedláček z mysliveckého sdružení v Horce nad Moravou. „Srnčí zvěř na Olomoucku určitě přemnožená není. V naší honitbě máme přes sto hektarů oplocených sazenic a škody nemáme žádné. Ztrátám se musí předcházet přikrmováním zvěře a ne jejím vystřílením,“ sdělil Sedláček.

Kutal z Hnutí Duha si však stojí za svým. „Zvěř je přemnožená v celé republice.  Přikrmováním zvěře myslivci tento problém ještě zhoršují,“ míní Kutal s tím, že jedinou výjimkou jsou Beskydy. „Tam jsou predátoři, například vlci, rys nebo medvědi, kteří populaci přirozenou cestou redukují,“ dodal Kutal.


 

Zdroj:Olomoucký deník
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů