Čtvrtek, 28. března 2024

V rakouském příhraničí vzniknou díky unii ekologické zahrady

V rakouském příhraničí vzniknou díky unii ekologické zahrady

Ve třech krajích blízko Rakouska by měly začít vznikat přírodní zahrady, na nichž se bude hospodařit šetrným způsobem. Jejich majitelé nebudou používat rašelinu, minerální hnojiva ani pesticidy. Několik ukázkových zahrad, včetně bylinkových, se již připravuje na jihu Čech, Moravy a také na Vysočině. Jsou součástí tříletého projektu, který se s podporou unie uskutečňuje na obou stranách hranice. Jeho úvodní konference se dnes konala v Jihlavě.

Česko-rakouský projekt Přírodní zahrady bez hranic navazuje na desetiletou zkušenost zahrádkářů, zahradníků a ochránců přírody v Dolních Rakousích. "Přispívá ke zvýšení ekologického povědomí obyvatel," řekl Wolfgang Sobotka, náměstek hejtmana Dolních Rakous. Z 330 000 zahrádek v této části Rakouska je jich už asi 6800 přírodního typu. "Došlo k výraznému zlepšení kvality půdy a spodních vod a prospívá to také ekonomice. Přírodní produkty z těchto zahrad se dobře prodávají," vypočítal jejich přínosy Sobotka. Na 160 přístupných přírodních zahrad podle něj navštívilo za minulý rok 2,9 milionu lidí.

Tyto zahrady se více než anglickému trávníku podobají louce, která se seče třeba jen třikrát za rok. Nechybí tam byliny a ovocné stromy - nechávají se i ty suché. Před exotickými druhy mají přednost méně náročné domácí rostliny. Zalévá se dešťovou vodou, hnojí se kompostem. Na takových zahradách se daří i živočichům včetně ježků. "Nejsou tak intenzivně obhospodařované a nemusí se o ně tolik pečovat. Částečně by se měla starat sama příroda," doplnil Josef Zetěk ze společnosti Chaloupky, která zajišťuje projekt na Vysočině.

Ukázkové přírodní zahrady se už připravují. V Jihočeském kraji to bude například bylinková zahrada v Mutišově a park v Maříži. Na jižní Moravě by za vzor měla sloužit třeba bylinková zahrada ve Valticích či soukromá zahrada v Lovčicích. Na Vysočině se mezi ně zařadí zahrada střediska Chaloupky a zřejmě i zámecký park v Myslibořicích. Pravidla přírodních zahrad uplatní také želivští premonstráti při obnově klášterních zahrad. Zájemci o vytvoření dalších zahrad mohou dostat základní poradenství bezplatně.

Náplní projektu je hlavně proškolování poradců a vytváření poradenských míst ve všech třech krajích na české straně hranice. Konat se budou propagační akce a konference. Projekt potrvá do léta 2012. Celkové náklady pro českou i rakouskou stranu činí 700 000 eur (kolem 18 milionů korun). Vysočině z toho připadne přes 850 000 korun.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů