zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kontrola přepravy odpadů přes hranice nezjistila žádné závažné porušení zákona

03.09.2014
Doprava
Odpady
Kontrola přepravy odpadů přes hranice nezjistila žádné závažné porušení zákona

Společná kontrolní akce pracovníků MŽP, ČIŽP, celní správy a dopravní i cizinecké policie proběhla koncem srpna na bývalém česko-slovenském hraničním přechodu Starý Hrozenkov - Drietoma. Kontroloři se zaměřili na přepravu odpadů, které se do ČR vozí k dalšímu využití, nebo přes republiku putují do jiných států. Kontrola, která na české i slovenské straně probíhá pravidelně několikrát do roka, nezjistila až na několik administrativních nedostatků žádné závažné pochybení.

"Kontrolní akce se zaměřila na přepravu odpadů, které se do České republiky dopravují k dalšímu využití do zpracovatelských zařízení, nebo se přes naše území převážejí ke zpracování v jiných státech. Smyslem těchto pravidelných kontrol, které spolu s kolegy z příslušných orgánů ze sousedních států pořádáme pravidelně několikrát do roka, je prověřit, zda se při přepravě odpadů dodržují evropské i české právní předpisy," prozrazuje náměstkyně ministra Berenika Peštová.

Celodenní kontrolní akce zaměřená na převoz odpadů proběhla tentokrát ve spolupráci s partnerskými kontrolními orgány Slovenska a z pohledu MŽP neukázala až na několik administrativních nedostatků žádné závažné porušení zákona. Kontrolou prošlo přes 200 kamionů. U 36 vozidel provedli pracovníci ČIŽP, celní správy a dopravní i cizinecké policie prohlídku podrobnou. Kontroloři zaznamenali tři případy přeshraniční přepravy odpadů. Všechny byly deklarovány jako přepravy v režimu tzv. zeleného seznamu, které nepodléhají souhlasu českého ani slovenského ministerstva.

Inspektoři ČIŽP prověřili, zda přepravované odpady odpovídají předloženým dokladům, a zkontrolovali oprávněnost českých příjemců dovážené odpady využívat. Nedostatky objevili ve vyplnění doprovodného formuláře s povinnými informacemi o zásilce odpadů - a to u všech tří kontrolovaných nákladních aut. U jednoho z nich chybělo i povinné označení, které podle zákona musejí mít vozidla převážející odpad. Jednalo se ale jen o administrativní nedostatky, takže řidiči byli na místě poučeni o správném vyplnění doprovodného dokladu. Zjištěné nedostatky pak budou dále řešeny s odesílateli zásilek. Závažné porušení předpisů ale kontroloři nezjistili.

"Tyto pravidelné kontroly slouží jako prevence proti nedovolené přepravě odpadů a MŽP se jich účastní už od vstupu do Evropské unie v roce 2004, v posledních letech také v rámci mezinárodního projektu sítě IMPEL[1] Prosazovací akce III[2],"dodává náměstkyně Berenika Peštová.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí