zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Druhá cena GAČR poputuje vědcům za výzkum ozonové díry

12.09.2014
Ovzduší
Druhá cena GAČR poputuje vědcům za výzkum ozonové díry

Za výzkum ozonové vrstvy a studium příčin ničení ozonu dostanou vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR Cenu předsedy Grantové agentury. Při své práci simulovali a zaznamenávali procesy, k nimž v atmosféře dochází na úrovni molekul včetně těch, které vedou k ničení ozonu. Cenu převezme tým chemika Michala Fárníka 22. října. ČTK o tom informovala mluvčí GA ČR Gabriela Bechyňská. Experimentátoři prováděli výzkum na speciální aparatuře molekulových paprsků, která je jediná svého druhu v Česku a i celosvětově jedinečná.

Grantová agentura tento týden zveřejnila také další laureáty. Cena bude putovat za vědci z Masarykovy univerzity v Brně, kteří hledají lék na chronickou lymfocytární leukémii a podobná onemocnění. Podařilo se jim popsat mechanismy, které umožňují lepší a rychlejší diagnózu tohoto dosud nevyléčitelného a zároveň nejčastějšího typu leukémie.

Fárníkův tým pracuje také v základním výzkumu. Zkoumal takzvané vodní klastry čili soubory několika set molekul vody. V unikátní laserové aparatuře se potkávaly s dalšími molekulami běžnými v atmosféře, například halogenovodíky nebo freony. Vědci na ně při tom svítili ultrafialovým světlem, které napodobilo sluneční záření.
"Předpovědi vývoje ozonové vrstvy jsou velice složité a různé modely se v tom velice, často až zásadně liší," komentoval Fárník. Aby je mohli vědci co nejvíce zpřesnit, museli získat podrobné znalosti o procesech na molekulové úrovni. Popsat základní mechanismus vzniku ozonové díry se ale podařilo už v 80. letech minulého století, další výzkum od té doby pokračuje.

Dnes vědecký panel OSN ve Washingtonu oznámil, že se ozonová vrstva začíná zotavovat a poprvé po 35 letech výrazně zesílila. Vědci to přičítají hlavně postupnému odstraňování některých látek z chladiv a sprejů od 80. let. Informovala o tom agentura AP.

Citlivá ozonová vrstva chrání planetu před škodlivým slunečním zářením, které způsobuje rakovinu kůže a ničí úrodu. Ochranná vrstva se začala ztenčovat koncem 70. let minulého století.

Stratosféra, ve které se nachází ozon chránící Zemi před ultrafialovým zářením ze Slunce, je relativně suchá. Voda v ní kondenzuje a vytváří mraky pouze nad zemskými póly, kde jsou extrémně nízké teploty. Ozonová díra se proto vyskytuje především nad Antarktidou a částečně i nad Arktidou. Tam také dochází k tvorbě takzvaných polárních stratosférických mraků, které jsou tvořeny částečkami ledu. A právě na těchto ledových částicích dochází k chemickým procesům, v jejichž důsledku se do stratosféry uvolňují molekuly chlóru ničícího ozon.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí