zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Do oblasti Podyjí se po zhruba půl století vrátili syslové obecní

26.10.2014
Příroda
Chráněná území
Do oblasti Podyjí se po zhruba půl století vrátili syslové obecní

Do Podyjí na Znojemsku se letos vrátili po bezmála půl století kriticky ohrožení syslové obecní. Zhruba 35 jejich nor našli zoologové nedaleko Hnanic v těsném sousedství Národního parku Podyjí. Nyní syslové zimují pod zemí a pozorovat je bude možné až příští rok na jaře, řekl dnes ČTK zoolog Jihomoravského muzea ve Znojmě Antonín Reiter. Podle něj je otázkou, zda se tato kolonie udrží i do budoucna. Syslové se asi do Podyjí rozšířili z Rakouska. V ČR jsou jejich kolonie vzácností.

V polovině padesátých let minulého století byli syslové považováni za škůdce. Zemědělci je hubili a zcela změnili také způsob hospodaření na polích. Mělo to za následek, že sysel v Čechách a na Moravě z přírody téměř vymizel. Jednu z největších kolonií má na letišti Aeroklubu ve Vyškově.

Syslové vyhledávají terén s nízkou trávou, přičemž právě letiště anebo golfová hřiště jsou pro ně stejně jako okraje polí nebo meze ideálním místem k životu. Pokud se kolonie u Hnanic udrží, mohli by syslové z ní po čase osídlit i okolí nedalekých Havraníků. Na Znojemsku je další kolonie u Miroslavi.

Vědci před dvěma lety vytvořili seznam 13 živočišných a rostlinných druhů, které do Podyjí sice patří, ale jejichž výskyt se v něm už léta nepodařilo zaznamenat. Byl na něm také sysel, jehož si nyní mohou vyškrtnout. Asi největší radost by měli z návratu kočky divoké. Její výskyt již zaznamenali na rakouské straně řeky Dyje, kde leží Národní park Thayatal. Na moravský břeh se ale zatím nerozšířila.

Vladimír Klepáč

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí