Do Podyjí na Znojemsku se letos vrátili po bezmála půl století kriticky ohrožení syslové obecní. Zhruba 35 jejich nor našli zoologové nedaleko Hnanic v těsném sousedství Národního parku Podyjí. Nyní syslové zimují pod zemí a pozorovat je bude možné až příští rok na jaře, řekl dnes ČTK zoolog Jihomoravského muzea ve Znojmě Antonín Reiter. Podle něj je otázkou, zda se tato kolonie udrží i do budoucna. Syslové se asi do Podyjí rozšířili z Rakouska. V ČR jsou jejich kolonie vzácností.
V polovině padesátých let minulého století byli syslové považováni za škůdce. Zemědělci je hubili a zcela změnili také způsob hospodaření na polích. Mělo to za následek, že sysel v Čechách a na Moravě z přírody téměř vymizel. Jednu z největších kolonií má na letišti Aeroklubu ve Vyškově.
Syslové vyhledávají terén s nízkou trávou, přičemž právě letiště anebo golfová hřiště jsou pro ně stejně jako okraje polí nebo meze ideálním místem k životu. Pokud se kolonie u Hnanic udrží, mohli by syslové z ní po čase osídlit i okolí nedalekých Havraníků. Na Znojemsku je další kolonie u Miroslavi.
Vědci před dvěma lety vytvořili seznam 13 živočišných a rostlinných druhů, které do Podyjí sice patří, ale jejichž výskyt se v něm už léta nepodařilo zaznamenat. Byl na něm také sysel, jehož si nyní mohou vyškrtnout. Asi největší radost by měli z návratu kočky divoké. Její výskyt již zaznamenali na rakouské straně řeky Dyje, kde leží Národní park Thayatal. Na moravský břeh se ale zatím nerozšířila.
Vladimír Klepáč