Pátek, 19. dubna 2024

MŽP chce recyklovat starý textil, většina ho nyní končí v koši

MŽP chce recyklovat starý textil, většina ho nyní končí v koši

Většina obnošených šatů končí v Česku v odpadním koši. Může za to malá síť sběrných míst, kam by se použité textilní oděvy mohly odkládat, a lidé navíc ani nevědí, kde a jak šaty ekologicky likvidovat. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) proto chystá strategii, jak by se textil dále využil a případně recykloval. Jako na jeden z problémů na to resort poukázal i v Programu předcházení vzniku odpadů ČR, který dnes schválila vláda.

Součástí dokumentu, který má ČTK k dispozici, je mimo jiné i analýza o odpadu z potravin, obalů, baterií nebo vraků aut. "Tento program bude součástí strategického Plánu odpadového hospodářství, který by měl jít na vládu koncem listopadu. Stane se podkladem pro přípravu krajských plánů odpadového hospodářství a směrovkou pro předcházení vzniku odpadů," řekla ČTK mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Na plán navazuje i návrh Operačního programu Životní prostředí a novela zákona o odpadech.

Ročně si člověk podle skandinávské studie o prevenci vzniku textilního odpadu pořídí asi 16 kilo oděvů. Ministerstvo odhaduje, že pokud by si stejné množství pořídil i průměrný Čech, pohybovalo by se v tuzemsku množství prodaného textilu kolem 160 tisíc tun na deset milionů obyvatel. Přesné údaje o množství prodaného textilu v ČR ale neexistují.

Úředníci předpokládají, že většina obnošených šatů končí ve směsném komunálním odpadu nebo ve tříděné sběru a pak na skládkách. Jen malé množství putuje do charity. Kvůli nedostatku informací proto chce ministerstvo vypracovat metodiku, která by hodnotila produkci a "pohyb" obnošených a znovupoužitých oděvů a odpadů z textilu. Kromě zvýšení sběrných míst by mohly pomoct i interaktivní mapy pro veřejnost.

Sběru nepotřebného oblečení se věnuje několik charitativních organizací. Například Diakonie Broumov provozuje 480 žlutých kontejnerů na obnošené oděvy, většinu z nich přitom pořídila z evropských fondů. Přes 50 kontejnerů je v Praze. Zhruba třicítku sběrných míst nabízí prostřednictvím sběrných dvorů.

"Ročně vysbíráme sedm až osm tisíc tun oděvů a textilu. Veškerý sebraný textil dále zpracováváme, pouze zhruba pět procent se stane odpadem," uvedla oblastní ředitelka Diakonie Broumov Lenka Wienerová.

Také Charita ČR provozuje po celém území ČR několik humanitárních skladů ošacení a takzvaných sociálních šatníků. Sběrem a ekologickým zpracováním použitého textilu, obuvi či hraček se zabývá i Český červený kříž. Především oděvy posílá do sociálních zařízení, ošacovacích středisek ale i do rozvojových zemí. Některý textilní odpad recykluje - vyrábí koberce, izolace nebo čistící textilie. Pět až osm procent putuje do secondhandů. Sběrem starého oblečení se snaží motivovat zákazníky i některé oděvní firmy, například za tašku obnošených šatů dávají peněžité poukázky.

Šárka Mrázová

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů