zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dárci věnovali tři miliardy dolarů na problémy Aralského jezera

08.11.2014
Voda
Dárci věnovali tři miliardy dolarů na problémy Aralského jezera

Na zmírnění dopadů vysychání Aralského jezera přislíbili zahraniční dárci částkou asi tři miliardy dolarů (66 miliard Kč). Je to výsledek skončené dvoudenní mezinárodní konference v Uzbekistánu, informovala dnes agentura AFP. Mizení jezera, které za několik posledních desetiletí z velké části vyschlo a změnilo se v poušť, je považováno za jednu z největších ekologických katastrof způsobených člověkem.

Vybrané finance jsou určeny nejen pro Uzbekistán a Kazachstán, na jehož území zbytky jezera leží, ale i pro Turkmenistán, který ekologické dopady rovněž pociťuje. Peníze mají pomoci zlepšit socioekonomickou, zdravotní a ekologickou situaci v těchto třech zemích.

Ještě před dárcovskou schůzkou vyzvali generální tajemník OSN Pan Ki-mun a uzbecký prezident Islam Karimov ke štědřejším příspěvkům na likvidaci škod, které s sebou vysychání kdysi čtvrtého největšího jezera světa přináší.

Ekologickou katastrofou je především obrovské množství soli, která kontaminuje půdu a která způsobuje řadu nemocí u obyvatel této středoasijské oblasti. Prachu a soli se z pouště okolo Aralu ročně dostane do atmosféry na 75 milionů tun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí