zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podzimní školu Zdravých měst v Moravskoslezském kraji navštívila více než stovka účastníků

20.11.2014
Zdraví
Podzimní školu Zdravých měst v Moravskoslezském kraji navštívila více než stovka účastníků

Ve dnech 5. - 7. listopadu 2014 se ve Zdravém Moravskoslezském kraji v Ostravě uskutečnila Podzimní škola Zdravých měst. Akce se konala v unikátním prostředí Národní kulturní památky Dolní oblast Vítkovice. Podzimní školu zahájil úvodní seminář, který představil novinky v místní Agendě 21 a osvědčené postupy v oblasti kvality veřejné správy a strategického plánování a řízení v obcích.

Setkání zahájil ředitel NSZM ČR Petr Švec prezentací z oblasti strategického plánování měst a obcí. Upozornil rovněž na inovace, které asociace připravuje v následujícím roce. Aktuality k místní Agendě 21, systém jejího hodnocení v ČR a výsledky hodnocení místní udržitelnosti v roce 2014 představila tajemnice Pracovní skupiny MA21 Marie Petrová. Účastníky uvítal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Daniel Havlík a prostřednictvím filmové prezentace představil Zdravý kraj. Historií a současným využitím Národní kulturní památky Dolní oblast Vítkovice provedla Karolína Rycková.

S úspěšnými aktivitami Zdravého kraje, jako např. se zavedením systému EMAS na krajském úřadě, dotačním systémem či rozvojem elektromobility, seznámil účastníky Daniel Havlík. Na závěr své prezentace převzal, právě za zavedení systému EMAS, z rukou ředitele NSZM ČR ocenění ,,Dobrá praxe". Proces realizace MA21 v menší obci a širokou meziobecní spolupráci v rámci mikroregionu představil starosta Zdravé obce Bolatice, a rovněž poslanec PČR, Herbert Pavera. Informační systém pro podporu řízení a rozhodování v úřadě s praktickou ukázkou jeho využití pro realizaci MA21 ve Zdravém městě Kopřivnice prezentoval Aleš Dresler společně s Alexandrem Tolochem. Následně Zbyěk Stanečka představil projekt WHO Zdravá nemocnice realizovaný nemocnicí Valašské Meziříčí. Cílem projektu je podpora zdraví v celostním kontextu a zvyšování povědomí veřejnosti i zaměstnanců nemocnice o zdravém životním stylu. Dopolední blok uzavřel místopředseda Národní sítě Místních akčních skupin ČR Jiří Krist. Upozornil na finanční zdroje, které budou moci Místní akční skupiny čerpat v budoucích programech EU na podporu komunitně vedeného místního rozvoje (CLLD).

V odpoledním bloku seznámil Milan Půček účastníky s připravovanou publikací ,,Udržitelné finanční řízení obcí a regionů". Ve své prezentaci se věnoval zásadám zdravého finančního řízení, rozpočtovému procesu a vhodným databázím pro získávání a benchmarking finančních dat. Na velmi přínosnou přednášku navázal Antonín Tym ze Zdravého města Litoměřice prezentací týkající se systému a metodiky posuzování projektů města vůči udržitelnému rozvoji. Následující dny Podzimní školy se uskutečnily praktické tréninky pro začátečníky a pokročilé a nácvik práce se systémem DataPlán NSZM ČR s možností individuálních konzultací. Akce byla součástí projektu NSZM ČR ,,STRATEG-2", který je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.

Více informací včetně jednotlivých prezentací a fotodokumentace je uveřejněno na adrese www.ZdravaMesta.cz/ps2014.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí