zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ocenění Česká hlava za pohon aut vyrobený z odpadu

02.12.2014
Doprava
Energie
Odpady
Ocenění Česká hlava za pohon aut vyrobený z odpadu

Bioplyn vznikající v čistírnách odpadních vod se může díky nápadu českého vědce Pavla Izáka využívat jako palivo pro autobusy nebo auta. Výzkumník si technologii nechal patentovat a dovedl ji do praxe. Včera za ni získal jednu z prestižních vědeckých cen Česká hlava, které každoročně vyhlašuje stejnojmenná společnost spolu s Úřadem vlády ČR. Celkem se rozdalo pět ocenění.

"Letos si ceny odnášejí projekty, jež jsou ukázkovým příkladem propojení vědy s praxí," řekl při vyhlášení ředitel České hlavy Václav Marek a upozornil na Izákův výzkum, kdy od patentu k vytvoření výrobního zařízení uplynuly čtyři roky. "To je na české poměry rychlá cesta nápadu do praxe," říká Marek. Zároveň prý jde o výzkum, kdy se ekologický přístup ekonomicky vyplácí.

Bioplyn vzniká v čistírnách odpadních vod nebo ve speciálních bioplynových stanicích. Běžně se spaluje na teplo nebo se využívá k výrobě elektrické energie. Jenže k vytápění se uplatní pouze v zimě a elektrická energie Česku nechybí. Bioplyn se dá efektivněji využít k pohonu autobusů či aut.

"V takovém případě ho ale musíme vyčistit a vyrobit z něj de facto zemní plyn," vysvětluje Pavel Izák z Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR. Proto se pustil do práce.

Stávající technologie čištění jsou poměrně drahé. "Náš postup může být mnohem levnější, protože je jednokrokový," upozorňuje na hlavní výhodu Pavel Izák. Jeho metoda využívá k oddělení nežádoucích nečistot membránu. Nyní už se hotové zařízení experimentálně testuje v jihlavském Technologickém parku. Dopadne-li vše dobře, mohlo by se v druhé polovině roku 2015 začít využívat komerčně.

"Snadno bychom se dostali ke kvalitnímu palivu a snížila by se naše závislost na dodávkách ropy a zemního plynu ze zahraničí. Navíc zdrojem energie je v tomto případě odpad, s jehož likvidací máme velké problémy," podotýká Izák. A kde vidí klíč k úspěchu ve výzkumu? "Potřebujete mít kolem sebe dobrý tým. Hodně nám pomohla i spolupráce s firmami," říká Izák.

AUTOR: Eva Hníková
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí