zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Řeky Španělska

25.01.2015
Voda
Řeky Španělska

Nejdelší řeka Pyrenejského poloostrova je řeka Tajo (1038 km, z toho 716 km ve Španělsku a 47 km na hranici s Portugalskem).Nejdelší řeka Španělska je Ebro (910 km).

Ve Španělsku je přibližně 1800 řek a vodních toků, z nichž všechny až na 90 jsou kratší než 96 km. Tyto kratší řeky mají nepravidelný průtok, koryta sezónně vysychají. Většina řek pramení v horách, které protínají nebo obklopují Mesetu Central, a teče směrem na západ přes náhorní plošinu a Portugalsko do Atlantiku. Výjimkou je nejvodnatější španělská řeka Ebro, která teče východním směrem a vlévá se do Středozemního moře. Řeky na severozápadě a v úzké severní pobřežní nížině se vlévají přímo do Atlantiku. Severozápadní pobřeží je členité s úzkými zálivy vzniklými zaplavením říčních údolí (rías).

Mezi významné řeky tekoucí směrem na západ do Atlantského oceánu patří Duero, Tajo, Guadiana a Guadalquivir. Guadalquivir je jedna z nejvýznamnějších španělských řek, neboť zavlažuje úrodné údolí a dále proto, že je ve vnitrozemí splavná a poskytuje Seville spojení s mořem. Sevilla je jediným španělským říčním přístavem užívaným pro zaoceánské lodi. Hlavní řekou severozápadní části Španělska je Mino.

ZDROJ:http://www.spanelsko.apu.cz/, kráceno, upraveno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí