zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sto největších měst Brazílie denně vypouští do řek odpadní vodu odpovídající 2 959 olympijských bazénů

22.01.2015
Čištění odpadních vod
Sto největších měst Brazílie denně vypouští do řek odpadní vodu odpovídající 2 959 olympijských bazénů

Čištění odpadních vod je jednou z hlavních slabin Brazílie, jak ukazuje nedávný výzkum zveřejněný institutem Trata Brasil. Národní plán pro zajištění základní vodohospodářské infrastruktury (vodovodní a stokové sítě a čištění odpadních vod, Plano Nacional de Saneamento Básico, PLANSAB) přepokládá, že v letech 2014 až 2033 bude na tyto účely vynaloženo 508 miliard BRL.

Dle institutu má přístup k upravené vodě z vodovodu 82,7 % populace. Nicméně pouze 0,4 %, tedy 22 z celkových 5 570 brazilských měst, mělo v roce 2012 stoprocentní pokrytí. Ve sto největších městech Brazílie je upravená voda dostupná 92,2 % obyvatel.Ilustrační obrázek

Co se týče odvádění odpadních vod je celostátní průměr 48,3%, tedy méně než polovina obyvatel je napojena na kanalizaci. Ani ve stovce největších brazilských měst není na systém stok napojeno více než dvě třetiny obyvatel, respektive 62,5 %.

Ještě horší je to s čištěním odpadních vod, brazilský průměr je pouze 38,7 %. Ve sto největších městech se čistí pouze 41,3 % odpadních vod. Více než polovina, 55 %, brazilských měst zpracovává méně než 40 % odpadních vod.

S?o Paulo, největší a nejbohatší metropole, nedopadá o mnoho lépe. Do kanalizace teče 96,1 % odpadních vod, čistí se ovšem pouze 52,2 %. V S?o Paulu je na vodovodní systém napojeno 99,1 % obyvatel, ale v období sucha trpí město výpadky dodávek.

Kromě několika mála měst jako je Franca (SP), Maringá (PR) a Uberlândia (MG), Brazílie v tomto směru zaostává. Nejvíce chybí investice: 57 % ze všech velkých měst v zemi investuje nejvýše 20 % toho, co vybere na poplatcích za vodné a stočné.

Výše zmíněný projekt federální vlády, PLANSAB, si klade za cíl během dvou desetiletí dosáhnout čištění 86 % všech odpadních vod v zemi.

Ilustrační obrázekVe dnech 4.-6. srpna 2015 proběhne v Sao Paulu již 26. ročník veletrhu FENASAN (Feira Nacional de Saneamento e Meio Ambiente) zaměřeného na výrobu a distribucí pitné vody a odvádění a čištění odpadních vod. V minulém roce navštívilo veletrh pořádaný Asociací inženýrů společnosti SABESP, (AESabesp - Associaç?o dos Engenheiros da Sabesp), která zajištuje vodohospodářskou infrastrukturu v Sao Paulu, více než 17 000 návštěvníků převážně z odborné veřejnosti. Stránky veletrhu: http://www.fenasan.com.br/en/about-the-exhibition

Ve dnech 16.-18. listopadu 2015 proběhne rovněž v Sao Paulu veletrh FIMAI (Feira Internacional de Meio Ambiente Industrial e Sustentabilidade), zaměřený na průmyslové obory spojené s ochranou životní prostředí, čištění vody, zpracování odpadů, sanace havárií, recyklaci, krizový management, ochranné pomůcky, atd. Stránky veletrhu: http://www.fimai.com.br/pages/conteudo.aspx?mn=35

Zpracovalo zahraniční zastoupení CzechTrade v Sao Paulu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí