zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Británie uvalila limity na těžbu břidlicového plynu

02.02.2015
Energie
Geologie
Británie uvalila limity na těžbu břidlicového plynu

Britská vládní koalice včera večer překvapivě schválila výrazné omezení plánů na těžbu břidlicového plynu v zemi [1]. Nebezpečného hydraulického frakování budou ušetřeny národní parky a mimo ně budou v jednotlivých případech stanovovány daleko přísnější podmínky pro povolení těžby. Využívání plynu navíc musí být v souladu se zákonem [2], kterým se řídí snižování závislosti Británie na fosilních palivech. Moratorium na veškerou těžbu však schváleno nebylo.

Výsledek je vítězstvím pro místní lidi, obce a britské Přátele Země - Friends of the Earth [3], kteří jsou součástí celosvětové sítě ekologických organizací stejně jako Hnutí DUHA v ČR.

Večernímu rozhodnutí vlády předcházel ranní skandál ministra financí George Osborna. Na veřejnost totiž unikl tajný dopis, kterým ministr nabádá kolegy, aby tlačili na prosazování nových projektů těžby břidličného plynu, a ukazuje šokující spolupráci těžařů s úřady [4].

Těžba břidlicových plynů přináší tato závažná rizika:

? kontaminace vody, včetně důležitých zásob pitné vody,
? znečištění ovzduší,
? hluk a provoz nákladních aut na místních silnicích,
? škody v krajině,
? emise skleníkových plynů.

Kontaminace vody frakovací směsí je pro lidské zdraví potenciálně ještě škodlivější kvůli chemikáliím, jež obsahuje. Výzkum zjistil, že:

? 25 % frakovacích chemikálií může způsobovat rakovinu,
? 37 % může narušit funkci hormonů,
? 40-50 % může postihnout nervový, imunitní nebo kardiovaskulární systém,
? více než 75 % může poškodit kůži, oči nebo dýchací soustavu [5].

Několik firem požádalo o povolení geologických průzkumů v místech, kde by mohla být česká ložiska břidlicového plynu: na Trutnovsku, Náchodsku a Broumovsku, na Berounsku a v podhůří Beskyd. Proti záměru nebezpečné těžby se postavila početná koalice měst, obcí, občanů, politiků a známých osobností [6]. Současná vláda slíbila, že ,,neumožní ... ani pokračování průzkumu a následnou těžbu břidlicových plynů na území České republiky" [7].

Dvacet dva předních českých geologů vydalo odborné vyjádření k plánům firem na těžbu břidlicového plynu na Berounsku, které mj. říká ,,Případnou těžbu, ale i samotný průzkum na ,,břidlicové plyny" (využívající metody tzv. hydraulického štěpení) v komplikované geologické struktuře oblasti Českého krasu považují signatáři prohlášení za vysoce riskantní a hrozící nenávratnými ekologickými škodami. " Toto stanovisko podpořila také Česká geologická společnost [8].

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

,,Británie má zákon na snížení závislosti na fosilních palivech. Proto nepotřebuje nebezpečnou těžbu břidlicového plynu. Nicméně někteří ostrovní politici mají blízko k těžařům, takže k výraznému omezení plánů na těžbu je musel přimět veřejný tlak. Také vliv uhlobaronů u nás je velký, ale vláda musí odolat a potvrdit limity těžby uhlí, které chrání severočeské obce. Uhlí ale ani břidličný plyn totiž nepotřebujeme ani my. Zato potřebujeme slíbené zákony, které zakážou frakování a stanoví tempo snižování závislosti na dovozu ropy a plynu i uhelných dolech."


Kontakty:

Jiří Koželouh
, programový ředitel Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí