zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jak a proč šetřit pitnou vodou - Vodní škola

10.02.2015
Voda
Jak a proč šetřit pitnou vodou - Vodní škola

Ekocentrum Koniklec za finanční podpory Ministerstva životního prostředím realizovalo v minulém roce (2014) projekt Vodní škola. Projekt probíhal pilotně na ZŠ Jeseniova (Praha 3) a zúčastnili se ho žáci a učitelné 2. stupně.

Projekt byl zaměřen na úsporu pitné vody a hospodaření s dešťovou vodou . Žáci v rámci projektu navštívili například čistírnu odpadních vod na Císařském ostrově nebo Muzeum pražského vodárenství v Podolí. Při exkurzi v ulicích Prahy hledali vodní prvky, které zlepšují klima ve městě.

Díky ekologickým programům Ekocentra Koniklec získali ucelený přehled o vodní problematice v souvislostech s krajinou, městským prostředím, domácností i v celosvětovém měřítku.

V druhé části projektu vznikla užší skupina odborníků z řad žáků. Ti měli za úkol vymyslet opatření na úsporu pitné vody, které bude realizováno přímo na škole z rozpočtu projektu. Mladí odborníci přišli s nápadem výměny otočných kohoutků za pákové baterie ve třídách školy. Nápad byl vedením školy schválen a následně realizován.

Po realizaci tohoto vodního opatření získala ZŠ Jeseniova titul Vodní škola a oceněni získali také žáci ze skupiny odborníků.

Projekt by měl pokračovat na dalších pražských školách i v tomto roce. ,,Pevně věříme, že se nám opět podaří získat finanční dotaci pro další realizaci Vodní školy. Máme již dvě školy s vážným zájmem a třetí, která by ráda projekt realizovala i bez dotace", odpovídá koordinátorka projektu na otázku dalšího pokračování projektu. Zájem škol tedy nemusí být omezen dotací.

Projekt Vodní škola je možné realizovat samostatně - k tomu slouží materiály umístěné na webových stránkách projektu, nebo za spolupráce s Ekocentrem Koniklec. Míru spolupráce je možné domluvit velmi individuálně. Například Ekocentrum Koniklec zajistí realizaci vnitřních výukových programů, terénní exkurze zařídí sama škola.

Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Více informaci o projektu můžete najít na stránkách www.ekocentrumkoniklec.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí