zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

22. březen - Světový den vody

22.03.2020
Voda
22. březen - Světový den vody

Spojené národy tento den navrhly v roce 1992 v rámci Agendy 21 na jednání UNCED v Rio de Janeiru, v Brazílii. Důvodem je skutečnost, že na světě více jak miliarda lidí trpí nedostatkem pitné vody, nemá přístup k vodě. Propagace agentur UN a nevládních organizací věnujících se problémům spojeným s vodou je zaměřena na čistotu a ochranu vod a jejich šetření. Kromě toho je každým rokem zpracováváno určité specifické téma.

Zejména v posledních letech je Světový den vody v naší zemi spojen s množstvím doprovodných akcí pro veřejnost, v nichž se mohou dozvědět množství důležitých informací o vodě, o její kvalitě, možnostech zadržování vody v přírodě, úpravách vody i tvorbě cen vody, což jsou všechno oblasti, o nichž není v myslích lidí dostatečné povědomí.

I když je voda základní podmínkou života, alespoň tedy na Zemi, víme o ní všeobecně velmi málo. Veřejnost samozřejmě především zajímá, proč je voda někde dražší a jinde levnější, ale také, jaké kvality je voda, která jim teče z kohoutku, nebo kterou čerpají ze svých studní. Ne každý přitom tuší, že více než 90 procent vody ze soukromých studní nesplňuje parametry pitné vody, že polovina obyvatelstva je zásobována vodou z podzemních a polovina vodou z povrchových zdrojů, že role přehrad nespočívá jen v zadržování vody či energetickém byznysu, a podobně.

Akce spojené se Světovým dnem vody mohou dát zájemcům alespoň na některé otázky odpověď, záleží také na tom, jakou akci zvolí. Na řadě míst, při návštěvě vodohospodářských laboratoří, si lze například zdarma nebo za sníženou cenu nechat udělat jak rozbory vody ze studní, tak z kohoutku, lidé se však také mohou na pracovištích Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) seznámit se způsoby měření srážek a měřicími přístroji, navštívit mohou ale také vnitřky nebo nepřístupné prostory přehrad - chráněných území pro zdroje pitné vody, seznámit se s historií vodárenství (například v Muzeu pražského vodárenství v Podolí), nebo si vyslechnout přednášky týkající se vody.

Velká část doprovodných akcí proběhne tuto sobotu, menší část pak v neděli a dalších následujících dnech. Informace o doprovodných akcích, často pod názvem ,,den otevřených dveří", lze získat na webových stránkách ČHMÚ, státních podniků Povodí, vodárenských a vodohospodářských společností.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí