Pátek, 26. dubna 2024

V letech 2012 - 2014 vznikla protipovodňová opatření za 8,5 miliardy korun

V letech 2012 - 2014 vznikla protipovodňová opatření za 8,5 miliardy korun

Vláda minulý týden vzala na vědomí zprávu o plnění programů prevence před povodněmi, kterou jí předložil ministr zemědělství Marian Jurečka. Zpráva mimo jiné shrnuje výsledky posledních dvou let Programu prevence před povodněmi II Ministerstva zemědělství, který skončil koncem roku 2014. Loni začal Program prevence před povodněmi III.

V letech 2012 - 2014 se na plnění programů prevence před povodněmi v České republice vynaložilo přibližně 8,5 miliardy korun. Finančně nejnáročnější programy jsou v gesci Ministerstva zemědělství (asi 5,7 miliardy korun) a Ministerstva životního prostředí (2,8 miliardy korun). Peníze poskytl státní rozpočet, úvěr u Evropské investiční banky a výnosy z privatizace.

,,Ukončili jsme druhou etapu programu prevence před povodněmi, která byla zaměřena hlavně na snižování ohrožení a povodňových rizik v záplavových oblastech vodních toků, posílení hromadění vody v údolních nivách během povodní a zvýšení kapacit koryt v zastavěných částech obcí," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

V roce 2014 již nebyly zahájeny nové stavby, ale byly pouze dofinancovány zbývající akce druhé etapy Programu prevence před povodněmi, především ty, jejichž výstavbu zpozdily povodně v roce 2013.

,,Mezi významné stavby, dokončené v letech 2012 až 2014, patří zvýšení kapacity koryta řeky Moravy u Olomouce za téměř 300 milionů korun. Opatření ochrání více než 15 tisíc obyvatel a 6 500 bytových jednotek. Zruč nad Sázavou brání před stoletou povodní nové železobetonové zdi a podzemní stěna v délce přibližně 1900 metrů za přibližně 107 milionů korun," uvedl Marian Jurečka.

Protipovodňová opatření u Mělníka stála více než 544 milionů korun. Je to soubor tří samostatných částí ochrany před stoletou vodou, který se skládá ze zemních hrází v kombinaci se stabilními protipovodňovými stěnami a mobilním hrazením.

,,Opatření na Labi u Mělníka ochrání přibližně 925 obyvatel a 328 bytových jednotek," doplnil Marian Jurečka.

Nové ochranné prvky proti stoleté vodě má také Bohumín-Vrbice (za více než 56 milionů korun). Terezín je zčásti zajištěný před padesátiletou povodní a zčásti před povodní na úrovni záplav z roku 2002 (za 136 milionů korun).

Program Podpora prevence před povodněmi II fungoval v letech 2007 až 2014. Byl zaměřen na technická opatření podél vodních toků, opatření zvyšující schopnost zadržení vody, zvyšování bezpečnosti vodních děl a vypracování studií odtokových poměrů a stanovování záplavových území. Program pomohl financovat 379 investičních akcí. Celkové náklady programu činily 11,2 miliard korun, z toho 10,1 miliard bylo poskytnuto formou dotací a 1,1 miliard korun bylo financováno z vlastních zdrojů měst a obcí.

O rozmístění protipovodňových opatření se můžou lidé informovat prostřednictvím nové vizuální aplikace Ministerstva zemědělství - Stavební akce programu Prevence před povodněmi II, která je umístěna na webových stránkách Ministerstva (www.eagri.cz). Aplikace umožňuje najít podrobné údaje o jednotlivých stavbách programu včetně lokálního umístění na podrobných mapách a fotodokumentace.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů