Pátek, 26. dubna 2024

Merkelová: Svět do konce století musí zastavit emise CO2

Merkelová: Svět do konce století musí zastavit emise CO2

Pokud chce svět zajistit trvalou ochranu klimatu, musí se do konce století vzdát technologií, které vytvářejí emise oxidu uhličitého (CO2). V Berlíně to dnes na konferenci o klimatu v rámci takzvaného petersberského dialogu řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Vyzvala rovněž k tomu, aby vyspělé státy poskytly rozvojovým zemím technologie šetrné k životnímu prostředí.

"Potřebujeme dlouhodobou vizi," prohlásila Merkelová. "Musíme ve 21. století, v tomto století prosadit dekarbonizaci, tedy úplnou transformaci k ekonomice nevydávající uhlíkové emise," uvedla kancléřka.

Prvním krokem k odstranění emisí CO2 by se podle kancléřky měl stát pařížský summit, který má v prosinci schvalovat novou globální klimatickou smlouvu. "Musíme prosadit závaznou klimatickou dohodu. A rozhodující je právě slovo závazná," řekla Merkelová.

Francouzský prezident François Hollande na konferenci vyjádřil pochopení pro obavy rozvojových zemí z omezování emisí CO2. "Mnoho těchto zemí se obává, že závazná dohoda by omezila jejich možnosti hospodářského rozvoje," řekl. "Musíme jim ukázat, že jsme na jejich straně. Musíme je technologicky podpořit," dodal.

K podpoře rozvojových zemí vyzvala i Merkelová. "My průmyslové země jsme mnoho let velmi výrazně přispívaly k oteplování klimatu. Nyní máme povinnost ukázat těm, kdo mají ještě rozvoj před sebou, jaké účinnější technologie mohou využívat. Je to tak spravedlivé," řekla.

Merkelová rovněž slíbila, že Německo do roku 2020 zdvojnásobí svůj roční příspěvek na podporu zavádění obnovitelných zdrojů v rozvojových zemích a na investice, které mají státům pomoct přizpůsobit se klimatickým změnám. V roce 2013 Berlín na tyto účely poskytl dvě miliardy eur (55 miliard Kč).

Dohoda z Paříže by měla nahradit Kjótský protokol z roku 1997, většina otázek s ní spojená však zatím nebyla vyřešena. Státy se zatím shodují jen na základním cíli, že globální oteplování by oproti předindustriální době nemělo překročit dva stupně. Není ale jasné, zda se to může podařit.

Německo naléhá mimo jiné na to, aby k ochraně klimatu více přispívaly země, jako je Čína a další prudce se rozvíjející ekonomiky. Nejvíce emisí oxidu uhličitého už v současnosti vypouštějí chudší státy, jež se snaží rozvinout své hospodářství a vyvést miliony lidí z chudoby.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů