zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Žďársku a na Třebíčsku lidé opravili a zastřešili 41 studánek

06.06.2015
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Pitná voda
Na Žďársku a na Třebíčsku lidé opravili a zastřešili 41 studánek

Na Žďársku a na Třebíčsku lidé během posledního roku vyčistili, opravili a většinou i zastřešili 41 studánek. Údaje o jejich poloze, pověsti a další zajímavosti k nim lze najít na nových webových stránkách. V nejbližší době tam budou doplněny i údaje o kvalitě vody, řekla dnes ČTK Jarmila Zemanová z místní akční skupiny Zubří země. Práce s celkovými náklady kolem dvou milionů korun dotovala Evropská unie.

Projekt uskutečnily místní akční skupiny Zubří země sídlící v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku a skupina Rokytnicko působící v okolí Moravských Budějovic na Třebíčsku. "Těch studánek, které by si zasloužily obnovu, je mnohem víc, ale měli jsme omezený čas i prostředky," uvedla Zemanová. Z upravených studánek teď vodohospodáři odebrali vzorky vody a prověřují její kvalitu.

Další péči o vyčištěné studánky slíbily zajistit hlavně školy z okolních obcí. O lesní Hraběcí studánku nedaleko vesnické památkové zóny Ubušínek se postarají tamní hasiči. Údaje o studánkách jsou na www.znamstudanku.cz Lidé tam mohou přidávat další zajímavá místa s prameny.

Podle Pavla Koubka ze sdružení Zelené srdce je studánek na Vysočině pořád hodně, sám jich navštívil kolem 200. "Je jich zatím naštěstí tolik, že je nikdo nespočítal," řekl ČTK. Míní, že se tyto pozapomenuté zdroje čisté vody ještě budou hodit, protože je patrné, že se získáváním kvalitní pitné vody bude čím dál větší problém. Tam, kde teče opravdu dobrý pramen, jezdí i dnes pro vodu hodně lidí, třeba ke Stříbrné studánce na Křemešníku u Pelhřimova a ke svaté Anně u Pohledu na Havlíčkobrodsku.

Sdružení Zelené srdce z Mladých Bříšť na Pelhřimovsku pečuje o 15 studánek. Pořádá také anketu o studánku Vysočiny. Letošní devátý ročník vyhrála nedávno obnovená studánka Barunka z místa V Koutě u Nového Města na Moravě.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí