zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Počet znečišťovatelů se podle novely sníží v registru o stovky

31.07.2015
IPPC
Počet znečišťovatelů se podle novely sníží v registru o stovky

Počet ohlašovatelů do Integrovaného registru znečišťování se sníží asi o třetinu. Podle novely zákona, o níž bude ve středu jednat vláda, se změna dotkne zhruba 1700 malých provozoven z celkových pěti tisíc. Úspory by podle návrhu ministerstva životního prostředí měly dosáhnout ročně 29 milionů korun.

Novela se dotýká pouze změny počtu ohlašovatelů, nikoli úprav seznamu ohlašovaných látek. U některých malých ohlašovatelů je její plnění včetně sledování a evidence náročnější. Jejich vliv na znečišťování životního prostředí je omezený.

Databáze národního Integrovaného registru znečištění (IRZ) každoročně odkrývá veřejnosti informace, jaké vybrané škodlivé látky vypouštějí znečišťovatelé do ovzduší, do vody nebo jsou součástí jejich odpadu.

Novela vznikla jako kompromis mezi zástupci průmyslu a nevládních organizací, který se už dříve vyjednal, a je součástí vládního ekoauditu, který požaduje snížení administrativy pro podnikatele v oblasti ochrany životního prostředí.

Jindřich Petrlík z ekologického sdružení Arnika ČTK už dříve k tomu řekl, že novela odbourá chybu, kvůli níž firmy musely ohlašovat i celková množství odpadů. Tím množství ohlašovatelů narostlo. Nový systém bude ale podle něj pro ohlašovatele složitější. Velkých znečišťovatelů se nedotkne.

Razantní škrty v registru znečišťování dlouhodobě prosazuje Svaz chemického průmyslu, ministerstvo s nimi ale nesouhlasí. Podle nich by stát měl zrušit ohlašování chemických látek v odpadech a omezit povinnost ohlašování pouze na provozy, po kterých to vyžaduje evropské nařízení o registru. Takovým zásahem by ale z registru zmizela polovina informací v současnosti dostupných veřejnosti, včetně velkých zdrojů potenciálně karcinogenního styrenu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí