zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přes 4500 Ústečanů využilo amnestie a doplatilo komunální odpad

15.10.2015
Odpady
Urbánní ekologie
 Přes 4500 Ústečanů využilo amnestie a doplatilo komunální odpad

Možnosti uhradit dlužný poplatek za komunální odpad bez sankce využilo v Ústí nad Labem asi 4600 lidí. Město od nich vybralo 2,3 miliony korun, řekla dnes ČTK mluvčí ústecké radnice Daniela Pilařová. Poplatek za komunální odpad byl splatný do konce června. Vedení města vyhlásilo tříměsíční amnestii na začátku července, trvala do konce září. Pokud lidé nezaplatili ani v této době, zvýšila ze částka z 500 na 1500 korun.

Ústecká radnice plánovala, že letos vybere na poplatcích za odpad 44,5 milionu korun. Lidé nakonec zaplatili o tři miliony méně. Radnice letos zřejmě poprvé dosáhla toho, že celkový dluh na poplatcích včetně sankcí, se mírně snížil. Aktuálně je asi 115 milionů korun. "Inkasní oddělení v letošním roce vybralo zhruba osm milionů korun, které byly použity na úhradu starších nedoplatků. Nedoplatky vymáhá vlastními silami, tedy vydává exekuční příkazy a využívá i služeb exekutora," doplnila Pilařová. Jen v letošním roce rozeslali úředníci přes 1300 exekučních příkazů, dalších 2700 případů si převzali exekutoři, dodala.

Neplatičů ale nepřibývá. "Počet dlužníků v jednotlivých letech neroste. Je přibližně stejný, ale těmto občanům narůstá dlužná částka o další nezaplacené roky včetně navýšení. U občanů, kteří poplatek za komunální odpad nehradí opakovaně, jde v průměru o dluhy přibližně stejné, a to ve výši 10.000 až 11:000 tisíc korun," dodala Pilařová.

Poplatek za komunální odpad se v krajském městě vybírá od roku 2002, pauza byla jen v letech 2009 a 2010, kdy bývalé vedení města zvýšilo daň z nemovitosti a poplatky za odpad zrušilo. Poplatky za komunální odpad se v Ústeckém kraji liší podle vyhlášek jednotlivých měst. Například v Teplicích lidé neplatí poplatek za odpad vůbec.

Tereza Malecká

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí