zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na prevenci proti záplavám ve třech povodích půjde 29 miliard

05.01.2016
Povodně
Na prevenci proti záplavám ve třech povodích půjde 29 miliard

Na preventivní opatření v povodí Labe, Dunaje a Odry, které významně ohrožují záplavy, půjde přes 29 miliard korun. V takzvaných plánech pro zvládání povodňových rizik jsou zahrnuty také investice do nové nádrže Nové Heřminovy na Bruntálsku. V prosinci tyto strategické dokumenty schválila vláda. Platit začnou podle ministerstva životního prostředí nyní v lednu, a to až do roku 2021, kdy budou aktualizovány.

Z celkové částky se přepokládá, že ze státní pokladny půjde na konkrétní opatření 20,26 miliardy korun, města a obce či podniky povodí by měly vydat 3,69 miliardy a evropské dotace uhradí 4,79 miliardy, píše se v předkládací zprávě.

Obecná opatření mají zejména pomoci prevenci. V téměř devíti stovkách obcí, které ohrožují záplavy, se budou týkat aktualizace povodňových plánů územních celků, využití povodňového mapování nebo vzniku či modernizace srážkoměrných a vodoměrných stanic a lokálních výstražných systémů. Konkrétní opatření, tedy 52 pro povodí Labe, 28 pro povodí Odry a 55 pro povodí Dunaje, zahrnují nejčastěji výstavbu ochranných hrází včetně mobilních prvků, suchých nádrží a přírodě blízká protipovodňových opatření. Jich se týkají i ty největší investice.

V první fázi předběžného hodnocení povodňových rizik v roce 2011 byly určeny oblasti s významným povodňovým rizikem. Šlo celkem o téměř 3000 kilometrů vodních toků. Pro ně byly o dva roky později zpracovány mapy povodňového nebezpečí a povodňových rizik. Opatření jsou v plánech navržena právě pro nejvíce ohrožené lokality.

Konkrétně pro povodí Dunaje poputuje 14,35 miliardy, pro povodí Labe 7,17 miliardy a pro povodí Odry 7,56 miliardy korun, a to včetně nákladů na vybudování nádrže Nové Heřminovy na Bruntálsku. Experti tam loni na podzim zahájili geologické průzkumy, obec ale se stavbou nesouhlasila a chtěla se bránit. Začala se tam stavět i některá další opatření, která mají v povodí řeky Opavy omezit riziko povodní.

Výstavba nádrže v Nových Heřminovech se řeší několik desítek let. Aktuální se stala po katastrofálních povodních v roce 1997. Vláda nakonec schválila takzvanou menší variantu přehrady. Při ní by podle zástupců Povodí Odry bylo v obci zatopeno 12 obytných domů. Stavba přehrady včetně dodatečných protipovodňových opatření a přeložek komunikací by měla stát zhruba šest miliard korun.

Do loňského roku se podle ministerstva životního prostředí investovalo do protipovodňových opatření 7,66 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí