zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Pekingu se údajně loni zlepšila kvalita ovzduší

06.01.2016
Ovzduší
V Pekingu se údajně loni zlepšila kvalita ovzduší

Kvalita ovzduší v Pekingu byla údajně v roce 2015 lepší než v roce předchozím. Podle agentury AP o tom dnes informovaly ekologické úřady čínské metropole. Peking přitom musel v prosinci kvůli několikadennímu hustému smogu hned dvakrát vyhlásit nejvyšší stav ohrožení.

Ke zlepšení situace přispěla podle čínských úřadů série opatření zahrnující například postupné vyměňování topení na uhlí plynem a stahování starých vozidel ze silnic. Uzavřeny či přemístěny byly prý také továrny, které silně znečišťovaly životní prostředí.

Zmíněná opatření začala Čína zavádět teprve v posledních letech pod tlakem veřejnosti, kterou čím dál víc znepokojuje špatný stav životního prostředí a s tím spojené zdravotní problémy.

Průměrná koncentrace miniaturních škodlivých prachových částic, které snadno pronikají do plic, byla loni v Pekingu 81 mikrogramů na metr krychlový, což znamená pokles o šest procent oproti roku 2014 a o deset procent ve srovnání s rokem 2013, kdy začaly být tyto hodnoty sledovány.

Světová zdravotnická organizace nicméně považuje za bezpečnou průměrnou roční hustotu PM 2,5 (prachové částice menší než 2,5 mikrometru) deset mikrogramů na metr krychlový.

Podle čínských úřadů se v Pekingu snížilo i množství dalších nebezpečných látek ve vzduchu; u oxidu siřičitého to byl pokles o 38 procent a u oxidu dusičitého pokles o 12 procent.

Hustota smogu v čínských městech stoupá v zimě, kdy se k znečišťujícím automobilům a továrnám přidává spalování uhlí v domácnostech. Začátkem prosince Peking vůbec poprvé v historii vyhlásil kvůli smogu nejvyšší stav pohotovosti a během téhož měsíce to ještě jednou zopakoval. Úřady tehdy vpouštěly do ulic jen polovinu vozidel, omezily provoz továren a stavební práce a zavřely školy.

Čínská metropole byla již dříve svědkem vyšších hodnot znečištění ovzduší, ale do prosince nikdy nejvyšší stav pohotovosti nevyhlásila, což bylo terčem kritik.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
27
5. 2021
27-28.5.2021 - Konference
ONLINE
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí