zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Návrh Evropské komise jak lépe hospodařit s odpadem míří správným směrem

26.01.2016
Odpady
Zpětný odběr
Návrh Evropské komise jak lépe hospodařit s odpadem míří správným směrem

Evropští zpracovatelé odpadu z oboru světelných zdrojů a svítidel sdružení v asociaci EucoLight uvítali návrh plánu přechodu k tzv. oběhovému hospodářství.

Jeho principem je opakované využívání výrobků i surovin s cílem zvýšit surovinovou soběstačnost, podpořit hospodářský růst a ochránit životní prostředí.

,,Zvláště oceňujeme důraz na takzvanou rozšířenou odpovědnost výrobců, kteří tak budou zodpovědní za celý životní cyklus výrobku, a to zejména za zpětný odběr, recyklaci a konečnou likvidaci. Jedná se o jeden z hlavních pilířů odpadového hospodářství EU," říká Zuzana Adamcová, PR manažerka tuzemské společnosti EKOLAMP, která je členem asociace EucoLight.

Pozitivní jsou zejména minimální provozní požadavky v rámci rozšířené odpovědnosti výrobců. ,,Patří mezi ně požadavek na poskytování nediskriminačních služeb pro všechny zúčastněné výrobce, transparentní financování a vytvoření jasných postupů pro zprostředkování služeb odpadového hospodářství. To vše povede k rovnocenným podmínkám pro společnosti podnikající v oboru," dodává Zuzana Adamcová.

Na rozdíl od předchozího návrhu, který Evropská komise před rokem stáhla, se nový návrh nezabývá pouze nakládáním s odpady, ale věnuje se celému hospodářskému cyklu - od návrhu a designu výrobků přes jejich výrobu až po spotřebu a likvidaci.

,,Nový návrh přechodu k oběhovému hospodářství představuje komplexnější pohled na problematiku využívání zdrojů. Přesně to jsme po komisi žádali a její dnešní návrh je zásadním krokem vpřed," dodává europoslanec Pavel Telička, který se tématu oběhového hospodářství systematicky věnuje.

Odpadu z osvětlovací elektroniky je nejvíce a obtížně se likviduje

Osvětlovací zařízení představují velmi specifický druh elektroodpadu. Co do počtu se ho v porovnání s jinými elektrozařízeními sesbírá nejvíce, přitom je považován za nehodnotný odpad. Navíc jsou světelné zdroje většinou křehké a obsahují nebezpečné toxické látky, například rtuť, proto vyžadují zvláštní způsob přepravy a zpracování ve specializovaných recyklačních zařízeních.

Za poslední měřený rok bylo k recyklaci předáno 734 tun světelných zdrojů, což odpovídá více než čtyřem milionům kusů. V Česku je nyní k dispozici téměř 4300 sběrných míst dostupných minimálně ve všech obcích a městech nad 2000 obyvatel. Nejbližší sběrné místo je možné vyhledat na www.ekolamp.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí