zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Písek se připojuje ke konceptu Smart City

01.03.2016
Urbánní ekologie
Písek se připojuje ke konceptu Smart City

Písek se připojuje ke konceptu Smart City, který má lidem zajistit ekologické a energeticky úsporné prostředí. Projekt podporuje ministerstvo životního prostředí, jež dnes podepsalo se zástupci vedení Písku deklaraci o spolupráci. Koncept Smart City se týká především zavádění nových technologií nebo změn v systému dopravy. V České republice se k tomuto projektu zatím přihlásily asi dvě desítky měst.

"Jedná se například o řešení otázek veřejného osvětlení, využití odpadů, využití vody a tak dále. Tyto koncepce by měly vést k tomu, aby se efektivně využily všechny možnosti, které Písek má," řekl novinářům ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Uvedl, že v Česku se projekt Smart City teprve rozjíždí, ale ve světě se ho účastní stovky měst. Navíc tato koncepce pomáhá snadněji čerpat evropské dotace. "Jsme připraveni pomoci Písku s vytvářením konkrétní strategie," uvedl Brabec.

Projekt Smart City počítá s propojením samosprávy na úrovni obcí nebo krajů s průmyslovým sektorem a akademickým prostředím. Písek například kvůli tomu spolupracuje s Fakultou dopravní pražského ČVUT. "Také máme výhodu v tom, že se zde nachází moderní průmyslová zóna," řekla starostka města Eva Vanžurová.

Písek podle Brabce splňuje předpoklady pro to, aby se v Česku stal pilotním konceptem Smart City v kategorii středně velkých měst. "Může inspirovat další města, aby jej následovala v realizaci aktivit vedoucích ke snižování emisí a energetické náročnosti v oblasti dopravy, budov a infrastruktury," řekl ministr životního prostředí.

Marek Bílek

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí