zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V bývalém depu v Plzni začne druhá sezona městského zahrádkaření

11.03.2016
Zemědělství
V bývalém depu v Plzni začne druhá sezona městského zahrádkaření

Druhá sezona městského zahrádkaření a také střešního včelaření letos bude zahájena v plzeňském areálu DEPO2015. V bývalé vozovně dopravních podniků mohli poprvé zájemci pěstovat vlastní zeleninu či bylinky loni, letos se zvětší plocha záhonů, zájemci se navíc také dozvědí, jak si vytvořit vlastní zeleninové či bylinkové záhony na balkonech, ve vnitroblocích i ve veřejných prostorách, řekl dnes ČTK správce komunitní zahrady Ondřej Brzický.

"Naším cílem je, aby to, co se ti lidé tady naučí, mohli aplikovat třeba doma na balkoně nebo i ve veřejném prostoru," řekl. K pronájmu jsou speciální květníky o rozměrech asi 1,2 krát 1,2 metru postavené z palet a naplněné hlínou. Loni jich bylo v pilotním provozu deset, letos se pro zájemce otevře 30 takových záhonků až pro 60 zahradníků. Už loni se podařilo sklidit několik kilogramů rajčat, paprik, chilli papričky, pórky, jahody a bylinky. "Chceme být takovým centrem, ze kterého budou ty paprsky vybíhat do dalších částí města a šířit povědomí o pěstování zeleniny ve městě," řekl Brzický.

Kromě vlastního zahrádkaření se budou v komunitní zahradě lidé také moci dozvědět, jak si například postavit ve vnitrobloku atraktivní i užitečné cihlové bylinkové spirály nebo vlastní květníky z palet.

Další dlouhodobý projekt "Med in depo" je zaměřen na zájemce o střešní včelaření. "Na střechu jsme loni instalovali tři včelstva, vstoupili jsme do klubu střešních včelařů a rádi bychom udělali celoroční kurz pro lidi, kteří by na svém domě chtěli mít vlastní včelstva," řekl Brzický. Včely se loni osvědčily, jejich chov pomohl zahradníkům v depu zajistit opylení rostlin, navíc za půl sezony získali deset kilo medu. "Plno lidí se bojí, že včely ve městě mohou působit problémy, ale nestalo se nic a ani jsem neslyšel, že by v Praze nebo jinde, kde střešní včelstva jsou, byly nějaké potíže," řekl. Střešní včelaření je podle něj stále víc v módě. Populární je v řadě velkoměst, například ve Francii. V New Yorku jsou včely i na střeše jednoho z nejluxusnějších hotelů Waldorf Astoria na Manhattanu.

Začínající včelaře už několik let dotačně podporuje Plzeňský kraj. Brzickému by se líbilo, kdyby mohli zájemci v DEPO2015 absolvovat kurz střešního včelaření, pak si v otevřené dílně Makerspace vlastnoručně vyrobit včelín a pořídit si do něj včelstvo pro střešní včelaření.

Lada Pešková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí