zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brigádníci uklízeli Holásecká jezera v Brně, odpad vážil 400 kg

14.03.2016
Odpady
Brigádníci uklízeli Holásecká jezera v Brně, odpad vážil 400 kg

Letošní ročník akce Ukliďme svět, ukliďme Česko se pomalu rozbíhá. Dobrovolníci se například zapojili v sobotu do uklízení v přírodní památce Holásecká jezera v Brně. Odstranili 156 metrů starého nefunkčního plotu, sdělila dnes ČTK Hana Kašpaříková, jednatelka spolku Čisté Tuřany, který brigádu uspořádal. Podle ní vážil odpad odhadem 400 kilogramů.

Úkolem brigád je odstranit starý plot. Podle Kašpaříkové se podařilo odnést stovky kilogramů plotu i 11 betonových sloupků. "Za loňské a letošní brigády máme odklizeno 391 metrů plotu z celkových zhruba 900 metrů. Jsme tak za třetinou," uvedla Kašpaříková.

Stejná brigáda se uskuteční i za týden. Pořadatelé mají přání, aby se podařilo odstranit tolik plotu, aby zůstala už jen polovina. "S tímto výsledkem jsme velmi spokojení. Začátky brigád byly složité, kvůli dešti jsme ji museli odvolávat, na druhé byla zem příliš zmrzlá a odstranili jsme pouhých 60 metrů plotu. S takovým tempem bychom přírodní památku uklízeli při třech brigádách za sezonu dlouhých pět let," řekla Kašpaříková.

Podle ní členové spolku vnímají brigádu pozitivně. "Prospívají přírodě a hlavně vedou ke vztahu občanů k přírodní památce, o kterou se dlouhá léta nikdo nestaral," dodala Kašpaříková.

Přírodní památka Holásecká jezera se podle informací z webových stránek brněnského magistrátu rozkládá v městské části Brno-Tuřany v katastrálním území Brněnských Ivanovic a Holásek na ploše 12,43 hektaru na jih od dálnice D1 a na východ od dálnice D2. Celková rozloha i s ochranným pásmem je 35 hektarů. Je to soustava asi desítky jezer na Černovickém potoku, který přitéká ze severu a protéká skoro všemi jezery.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí