zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dotaz: K současnému povolení stavby vodovodu a stanovení ochranného pásma vodního zdroje

11.04.2016
Voda
Dotaz: K současnému povolení stavby vodovodu a stanovení ochranného pásma vodního zdroje

Dotaz:

Je možné při povolování stavby vodovodu stanovit zároveň ochranné pásmo vodního zdroje?

Odpověď:

V případě povolování stavby vodovodu a stanovení ochranného pásma vodního zdroje je nutno postupovat s ohledem na odlišnost forem správních aktů odděleně. Tedy, v rámci řízení o povolení stavby vodovodu nelze stanovit ochranné pásmo vodního zdroje.

Opatření obecné povahy, kterým jsou podle vodního zákona stanovovány ochranná pásma vodních zdrojů, je konkrétně-abstraktní správní akt, který stojí na pomezí mezi právním předpisem a individuálním rozhodnutím. Konkrétním je co do předmětu úpravy (například stanoví konkrétní ochranné pásmo vodního zdroje), abstraktním je ve vztahu k adresátům, které neurčuje jmenovitě, individuálně, ale obecně, druhově. Stavba vodovodu je realizována na základě stavebního povolení, rozhodnutí.

Pro odlišnost forem, kterými jsou stanovována ochranná pásma vodních zdrojů - opatření obecné povahy - a realizovány vodovody - rozhodnutí - a taktéž z důvodu odlišných procesů při vydávání těchto správních aktů, nelze spojit stanovení ochranného pásma vodního zdroje a vydávání stavebního povolení k vodovodu. Procesy je třeba vést odděleně.

Autor: Mgr. Veronika Vytejčková

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
27
5. 2021
27-28.5.2021 - Konference
ONLINE
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí