zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Novela zákona o ovzduší možná zlepší ochranu před zápachy

02.05.2016
Ovzduší
Novela zákona o ovzduší možná zlepší ochranu před zápachy

Novela zákona o ochraně ovzduší by mohla zlepšit i ochranu obyvatel před zápachy, které vypouštějí různé provozy a firmy. Sněmovní výbor pro životní prostředí dnes doporučil poslancům pozměňovací návrh senátorky Jitky Seitlové (za SZ), který předložil předseda výboru Robin Böhnisch (ČSSD). Podle Seitlové jde o posílení státní správy při vymáhání ochrany před zápachem, přestože podle ní výbor schválil jen minimalistickou variantu. Ministerstvo životního prostředí se nejprve stavělo k návrhu zdrženlivě, dnes k němu zaujalo neutrální postoj.

V současnosti neexistuje metodika měření zápachu nebo zpracování rozptylových studií, kterou by garantoval stát. "Když se v praxi stane, že se krajský úřad rozhodne šetřit stížnosti na zápach, tak zdroj namítá, že výsledky nejsou kredibilní, protože nejsou schválené metodiky. Jsou ale i ojedinělé příklady, že firma situaci napraví," řekla ČTK Seitlová.

Podle pozměňovacího návrhu, který dnes výborem prošel, MŽP podzákonným předpisem, vyhláškou, stanoví způsob (měření, rozptylovou studii) specifického limitu. Ta by měla být oporou pro krajský úřad, který se na ni odvolá. Na základě toho může krajský úřad stanovit specifický limit pro konkrétního znečišťovatele, na něhož si občané stěžují. Zástupci MŽP dnes řekli, že kontrola již existuje, ale návrh respektují, nechtějí ale, aby se stanovovaly limity plošně, jelikož ani pro Evropskou unii také nejsou.

Návrh rozšiřuje i pravomoci pro Českou inspekci životního prostředí, která se již nyní může vyjádřit závazným stanoviskem podle zákona o ovzduší k záměrům vybudovat nový znečišťující zdroj. Kompetence ale podle Seitlové v zákoně výslovně stanovena není a inspektoři se většinou dozvídají o zdroji zápachu pozdě. Senátorka proto navrhuje, aby úřad, než vydá rozhodnutí o povolení vzniku zdroje, se musel inspekce dotázat, jestli k tomu chce ona vydat závazné stanovisko.

"Je to minimální krok, který bychom mohli učinit proto, aby se situace ve vymáhání zlepšila," řekla o svém návrhu na výboru Seitlová. Snaha zlepšit ochranu před zápachem vychází z dotazníkového šetření mezi sedmi stovkami obcí i z petice, kterou do konce února podpořily stovky občanů. Stanovení doporučených limitů zápachu by podle Seitlové uvítaly i samotné firmy, aby mohly lépe čelit někdy neoprávněným stížnostem.

Sněmovnou projednávaná novela o ochraně ovzduší má podle vládního návrhu umožnit úřadům kontrolovat, čím lidé topí ve svých kotlích. Za nevyhovující otop by úředníci mohli ukládat pokuty. Novela by měla zlepšit kvalitu ovzduší, podle kritiků by znamenala zásah do práva na nedotknutelnost obydlí. Výbor dnes doporučil Sněmovně také další dva pozměňovací návrhy, z toho jeden komplexní od MŽP, který novelu upravuje.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí