zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stát asi nebude platit svým podnikům újmy kvůli ochraně přírody

04.06.2016
Příroda
 Stát asi nebude platit svým podnikům újmy kvůli ochraně přírody

Stát už možná nebude platit státním organizacím mnohamilionová odškodnění za to, že je při hospodaření omezuje ochrana přírody. Novelu zákona o ochraně přírody, jež tyto platby ruší, podpořila v dnešním úvodním kole Sněmovna. Předloha přečkala návrh ODS na zamítnutí a míří k projednání do výboru pro životní prostředí a zemědělského výboru.

Újma, kterou by mohly požadovat státní instituce spravující státní pozemky po státu, může dosahovat podle vyčíslení až 350 milionů korun ročně. Je proti zájmům státu, aby státním organizacím platil za újmu kvůli pravidlům, které sám stanovil, uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Zamezí se taky podle něho přesunům peněz uvnitř státu.

Předlohu podpořil Michal Kučera z opoziční TOP 09, podle kterého je absurdní, aby stát platil státu za to, že chrání přírodu. Uvedl například, že státní podnik Lesy ČR dostává dva miliony korun za to, že nevykácí Boubínský prales. Díky novele se podle Kučery také sníží byrokracie.

"Není to jedna kasa," oponoval Jan Zahradník (ODS). Stejnou logiku by podle něho mělo to, aby státní podniky neodváděly daně. Jeho návrh na zamítnutí předlohy ale poslanci většinově nepodpořili.

Na většině státních pozemků hospodaří Lesy ČR, Vojenské lesy a statky ČR nebo Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Státní podnik Lesy ČR každoročně uplatňuje podle dřívějších informací náhradu újmy ve výši zhruba 72,5 milionu korun a s předlohou nesouhlasí. Vojenské lesy přijdou podle důvodové zprávy až o 30 milionů korun ročně.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí