zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přípravy čtyř vodních nádrží v regionech postihovaných suchem

21.06.2016
Voda
Přípravy čtyř vodních nádrží v regionech postihovaných suchem

Materiál ,,Aktualizace stavu příprav realizace čtyř vodních nádrží v regionech postihovaných suchem a rizikem nedostatku vody" ve vnějším připomínkovém řízení

V souladu s usnesením vlády č. 171 ze dne 29. února 2016 byl dne 8. června 2016 odeslán do vnějšího připomínkového řízení materiál o aktuálním stavu příprav realizace čtyř vodních nádrží v regionech postihovaných suchem a rizikem nedostatku vody s návrhem dalšího postupu. Součástí plnění vládního usnesení je zajištění investičních záměrů pro vodní nádrže v lokalitách Pěčín v Královéhradeckém kraji, Vlachovice ve Zlínském kraji, Senomaty a Šanov ve Středočeském kraji, tedy v povodích spravovaných státními podniky Povodí Labe, Povodí Moravy a Povodí Vltavy.

Na území České republiky jsou prostřednictvím územně plánovací dokumentace dlouhodobě hájeny desítky lokalit vhodných pro budoucí výstavbu přehradních nádrží, které jsou v současné době uvedeny v dokumentu ,,Generel území chráněných pro akumulaci povrchových vod a základní zásady využití těchto území", který byl v roce 2011 schválen Ministerstvem zemědělství a Ministerstvem životního prostředí. Mezi tyto územně hájené lokality patří Pěčín a Vlachovice, které jsou na základě výsledků zpracovaných studií potenciálně vhodné pro realizaci přehradních nádrží. Další dvě lokality vytipované pro výstavbu malých vodních nádrží (Senomaty a Šanov) byly vybrány na základě výzkumného projektu, který řešil zmírnění důsledků klimatické změny na Rakovnicku, kde jsou projevy sucha v povodí Vltavy nejintenzivnější.

Předkládaný materiál shrnuje poznatky z technickoekonomických podkladů zpracovaných pro státní podniky Povodí a uvádí další postup prací. S ohledem na tvrzené minimální dopady v území a potřebu doplnění vodních zdrojů na Rakovnicku ukládá materiál zahájení projektové přípravy malých vodních nádrží Senomaty a Šanov s odhadovanými celkovými náklady na realizaci 118,9 mil. Kč. U zbývajících vodních nádrží (Vlachovice, Pěčín) se navrhuje pokračovat v předprojektové přípravě.

Autor: Mgr. Veronika Vytejčková

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí